Svet / 12. september 2018

Europoslanci podporili Článok 7 proti Maďarsku, dôvodom je vláda premiéra Orbána

                
                
                
                    
                
                
                BRUSEL 12. septembra (WebNoviny.sk) - Európsky parlament (EP) v stredu výraznou väčšinou hlasov podporil aktivovanie takzvaného Článku 7 proti Maďarsku za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty, na ktorých je EÚ založená.

Za toto opatrenie, ktoré by mohlo viesť až k strate hlasovacích práv pre Maďarsko v rámci EÚ, hlasovalo v stredu 448 poslancov EP, proti ich bolo 197. Na schválenie tohto bodu bola potrebná dvojtretinová väčšina. Za potrestanie Maďarska hlasovala dokonca aj pomerne veľká časť poslancov Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej politickej frakcie v EP, ktorej je Fidesz členom a ktorá Maďarsko doteraz vždy bránila.

Orbán sa odvolal na voličov

Za návrh hlasoval aj predseda frakcie EPP, nemecký europoslanec Manfred Weber. "Vždy som bol za budovanie mostov a som zaň i naďalej, ale včera som nevidel na strane maďarského premiéra vôbec žiadnu pripravenosť urobiť krok smerom k jeho partnerom v EÚ a odpovedať na naše obavy," vyhlásil po hlasovaní Weber, pričom narážal na Orbánove utorňajšie vystúpenie v pléne EP, počas ktorého opakovane odmietol o otázkach, v ktorých ho EÚ kritizuje, čo i len diskutovať. "Nie je o čom hovoriť," povedal Orbán s tým, že on vykonáva len to, za čo vo voľbách a v referende hlasovali maďarskí občania. Podľa Orbána poslanci EP, ktorí "podporujú migráciu", chceli takto potrestať Maďarsko, "pretože Maďari sa rozhodli, že sa nechcú stať krajinou imigrantov". "Pravda je taká, že rozhodnutie už padlo," bol už v utorok presvedčený Orbán. "Príkaz prišiel z Berlína a oni budú hlasovať podľa neho," predpovedal maďarský premiér, pričom narážal na údajnú podriadenosť poslancov za frakciu EPP nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Problematické oblasti

V podobnom duchu ako v utorok Orbán sa v stredu vyjadril aj jeho minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. "Toto rozhodnutie, ktoré odsudzuje Maďarsko a maďarský národ, bolo prijaté preto, lebo my, Maďari, sme ukázali, že migrácia nie je nevyhnutný proces a že migráciu je možné zastaviť," vyhlásil šéf maďarskej diplomacie. Kľúčovými oblasťami, v ktorých má Európska únia problém s Orbánovou vládou, sú už dlhé roky najmä sloboda médií, nezrovnalosti vo volebnom systéme, nezávislosť súdnictva a v posledných rokoch najmä zaobchádzanie s utečencami a obmedzovanie a kriminalizovanie činnosti mimovládnych organizácií. V EP sa však až teraz, po istej zmene názoru v rámci EPP, našiel dostatok hlasov na akciu proti Orbánovi. EP v tomto zmysle v stredu vyzval všetky členské krajiny EÚ, aby rozhodli, či v Maďarsku existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt, na ktorých bola únia založená.

Maďarsko podporil Slovák Škripek

Stredajšie hlasovanie o Maďarsku vytvorilo nové deliace línie v rámci dlhoročných spojenectiev nielen v rámci frakcie EPP, ale aj medzi jednotlivými európskymi krajinami. Svoje hlasovanie proti Maďarsku avizoval napríklad už v utorok aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, s ktorého vládou si inak Maďarsko v otázke utečencov doteraz pomerne dobre rozumelo. "V otázkach právneho štátu nieto kompromisov. Základné práva musia byť chránené," vyjadril sa v súvislosti s hlasovaním o Maďarsku rakúsky kancelár. Maďarsko naopak podporil slovenský europoslanec Branislav Škripek, ktorý pôsobí v euroskeptickej frakcii Európski konzervatívci a reformisti (ECR). "Na obvinenia voči maďarskej vláde treba zaiste dôkladne odpovedať. Žiaľ, správa je skôr snahou potrestať iný názor. Štáty strednej Európy majú právo vyjadriť sa k tomu, ako má európsky projekt vyzerať. Maďarská vláda ani zďaleka nie je takou hrozbou, ako zdeformovaná podoba demokracie, akú nám prezentuje ľavicový liberalizmus," vyhlásil Škripek, ktorý sa stal na Slovensku známym aj bojom proti pornografii.

Sulík sa zdržal hlasovania

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, ktorý v EP tiež pôsobí v skupine ECR, v tomto prípade nehlasoval ani za, ani proti. "Zdržal som sa, nakoľko Komisia úspešne vedie voči Maďarsku niekoľko súdnych konaní a aktivácia článku 7 sa preto v súčasnosti nejaví ako adekvátne riešenie. Pridaná hodnota by bola otázna a pokračovanie dialógu sa javí ako lepšia možnosť než vyhrotenie situácie," vyhlásil Sulík po hlasovaní. Zavedenie sankcií naopak podporil ďalší slovenský europoslanec Ivan Štefanec z frakcie EPP. "Európska únia je založená na hodnotách, ako sloboda slova, tolerancia a férová politická súťaž. Režim Viktora Orbána postupne opúšťa väčšinu z nich. Nič necharakterizuje jeho dvojtvárnosť a povahu lepšie, ako nedávno odhalené prípady predaja maďarského občianstva osobám napojeným na teroristov," povedal. Informácie pochádzajú od tlačovej atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Sone Mellak, z agentúry Associated Press a z archívu agentúry SITA.

Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci podporili Článok 7 proti Maďarsku, dôvodom je vláda premiéra Orbána © SITA Všetky práva vyhradené.