Veda a technika / 25. júl 2019

Facebook využil umelú inteligenciu a zmapoval státisíce kilometrov ciest v Thajsku

        
        
        
          
        
        
        25.7.2019 (Webnoviny.sk) - Facebook s pomocou umelej inteligencie (AI) zmapoval viac ako 482 800 kilometrov dosiaľ nezmapovaných ciest v Thajsku a výsledky sprístupnil verejnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Použitie pri záchranných operáciách

Projekt, ktorý dokončili za 18 mesiacov, by stovke expertov na mapovanie trval viac ako dvakrát dlhšie, oznámila spoločnosť vo vyhlásení. Vytvorené mapy budú môcť použiť počas záchranných operácií po katastrofách a tiež pri urbánnom plánovaní. Nástroj Map With AI, ktorý pri tom použili, sprístupňujú verejnosti. Jeho súčasťou je pritom aj prístup k mapám Afganistanu, Bangladéša, Indonézie, Mexika, Nigérie, Tanzánie a Ugandy, ktoré vznikli s pomocou AI.

Rozoznáva cesty od chodníkov a riek

Systém umelej inteligencie používa satelitné snímky s vysokým rozlíšením, aby rozoznal cesty od chodníkov a riek. Na thajskom projekte sa podieľali aj ľudskí experti, ktorí vytvorené mapy následne kontrolovali a v prípade potreby upravovali. Facebook na mapovaní spolupracuje s otvoreným projektom OpenStreetMap (OSM), ktorého cieľom je tvorba voľne dostupných geografických dát.

Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook využil umelú inteligenciu a zmapoval státisíce kilometrov ciest v Thajsku © SITA Všetky práva vyhradené.