Správy / 26. júl 2018

František Mikloško je mužom novembra 1989, tvrdí OKS a podporuje jeho kandidatúru na prezidenta

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Občianska konzervatívna strana (OKS) vyjadruje podporu prezidentskej kandidatúre bývalého predsedu Národnej rady SR (NR SR) Františka Mikloška.

Agentúru SITA o tom informoval predseda OKS a poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál s tým, že OKS považuje Mikloška za najlepšieho a svojimi hodnotami a životným príbehom pre OKS najbližšieho prezidentského kandidáta.

Odmietal komunizmus aj fašizmus

"František Mikloško je mužom novembra 1989, prednovembrovým disidentom a predsedom prvého demokraticky zvoleného slovenského parlamentu po roku 1989. Je to človek, ktorý stojí pevne na pozíciách obhajoby demokracie a ľudských práv, civilizačnej príslušnosti Slovenska k slobodnému svetu Západu, občianskej zodpovednosti a rešpektu voči menšinám," píše Dostál v tlačovej správe, pod ktorou sú okrem neho podpísaní aj podpredsedovia OKS Juraj Petrovič, Zuzana Dzivjáková, Ivan Kuhn a Martin Mlýnek. Mikloško podľa nich vždy jasne odmietal dve totality, ktoré ovládali Slovensko v 20. storočí, odpor voči komunizmu a fašizmu nie sú uňho iba pózy. Dostál je presvedčený, že v ponovembrovej histórii patril Mikloško k politikom, ktorí sa aktívne postavili proti mečiarizmu a politike reprezentovanej vládami Roberta Fica.

Nekládli žiadne podmienky

"Je človekom hlbokých morálnych zásad, osobnej integrity, kultúrnosti, tolerancie a spolupráce," uvádza OKS a dodáva, že Mikloško by bol podľa OKS dobrým prezidentom demokratickej Slovenskej republiky. OKS si nekládla pre svoju podporu Mikloškovi žiadne podmienky a on podporu prijal. OKS zároveň oceňuje, že voliči demokratickej opozície si budú môcť okrem Františka Mikloška vyberať aj z ďalších dobrých kandidátov. "Za takých vnímame Zuzanu Čaputovú a Roberta Mistríka. OKS považuje za dôležité, aby kandidát demokratickej opozície postúpil do druhého kola prezidentských volieb, zvíťazil v nich a stal sa na ďalších päť rokov prezidentom Slovenskej republiky," uzatvára Dostál, podľa ktorého sa OKS bude snažiť prispieť k tomu, aby tým kandidátom bol Mikloško. Prezidentské voľby sa budú konať na jar v roku 2019. Spomedzi parlamentných strán okrem hnutia OĽaNO svojho kandidáta doposiaľ nepredstavili vládne strany Smer-SD ani Slovenská národná strana (SNS).

Kandidáti na slovenského prezidenta

Zatiaľ kandidatúru ohlásili Robert Mistrík, ktorý sa bude o prezidentský post uchádzať ako nezávislý kandidát s podporou strán SaS a Spolu, strana Most-Híd postavila do súboja svojho predsedu Bélu Bugára a mimoparlamentné Progresívne Slovensko advokátku Zuzanu Čaputovú. Spomedzi parlamentných strán budú mať svojho kandidáta aj hnutie Sme rodina, a to Milana Krajniaka, a Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Záujem kandidovať na post hlavy štátu ohlásila Bohumila Tauchmannová Záborská, Radovan Znášik, Juraj Zábojník, Eduard Chmelár, predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec, Oskar Fegyveres, bývalý predseda NR SR František Mikloško, Martin Daňo i Štefan Harabin. Záujemca musí získať 15 podpisov poslancov NR SR alebo 15-tisíc podpisov občanov.

Zdroj: Webnoviny.sk - František Mikloško je mužom novembra 1989, tvrdí OKS a podporuje jeho kandidatúru na prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.