Šport / 28. august 2020

Hokejové kluby sa dočkajú finančnej pomoci, SZĽH rozhodol aj o zlúčení dvoch kongresov

        
        
        
          
        
        
        28.8.2020 (Webnoviny.sk) - O finančnú pomoc žiadali už v apríli, dočkajú sa jej napokon v septembri. Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja (VV SZĽH) odsúhlasil pre kluby finančnú pomoc zo zisku z organizovania "domácich" majstrovstiev sveta 2019. Riadiaci orgán zväzu zároveň rozhodol o zlúčení dvoch tohtoročných zasadnutí Kongresu SZĽH do jedného. Bude sa konať v novembri.

Rozdajú tisíce eur

Zväz vyčlení peniaze zo zisku z MS 2019 podľa návrhu schválenom výkonným výborom. Každý slovenský extraligový klub dostane 50-tisíc eur, každý klub z SHL 20-tisíc a každý slovenský druholigový aj ženský klub po 5-tisíc eur. Nejde však len o jednorazovú pomoc zo zisku svetového šampionátu na Slovensku. "Ďalšia pomoc pre kluby sa týka odpustenia štartovného v našich hokejových prípravkách. V kategórii žiakov a juniorov sa znížia na polovicu, čím ušetríme klubom prostriedky, ktoré musia vynaložiť na prevádzkovanie sezóny. Počas leta sme zároveň spustili 'Covid balík pomoci' s trojmesačným plánom. Zväz sa podieľal na platoch mládežníckych trénerov, čo sme sa rozhodli zachovať v ďalšom štvormesačnom cykle od augusta do decembra. Tieto druhy pomocí by klubom mali pomôcť preklenúť náročné obdobie počas pandémie,“ vysvetlil prezident SZĽH Miroslav Šatan na zväzovom webe hockeyslovakia.sk. Zasadnutie Kongresu SZĽH sa malo pôvodne konať v septembri a decembri 2020. Hlavným dôvodom zlúčenia kongresu do jedného je zníženie rizika nákazy koronavírusom.

Chcú byť spoločensky zodpovední

V prípade objavenia ochorenia COVID-19 u niektorého z účastníkov zasadnutia by sa nákaza mohla rozšíriť, čo by znamenalo povinnosť karantény pre všetkých zúčastnených a reálne ohrozenie začiatku aj ďalšieho priebehu hokejových sezón v slovenských súťažiach. "Chceme byť spoločensky zodpovední. Situácia ohľadom koronavírusu nie je jednoduchá, preto sme sa uzniesli, že bude iba jeden kongres. Zároveň sme navrhli, že do jeho novembrového zasadnutia prídeme s uceleným plánom, ktorý bude popisovať smerovanie a financovanie slovenského hokeja. Chceme prísť s návrhom, ktorý zaručí vyšší prísun financií do mládežníckeho hokeja a ktorý bude hovoriť aj o prerozdelení zvyšných prostriedkov z minuloročných majstrovstiev sveta tak, aby sme okrem pomoci klubom podporili aj rozvojové projekty,“ povedal výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ. Vedenie zväzu zlúčenie zasadnutí kongresu komunikoval aj klubom a funkcionárom do vnútra hnutia. "Bola to pre nás vysoká priorita vzhľadom na to, aby sme začali meniť vzájomnú komunikáciu s klubmi k lepšiemu. Išlo o emocionálne stretnutia s racionálnymi dohodami. Touto cestou sa chcem všetkým klubom poďakovať, že si našli čas. Verím, že spoločnými silami budeme pokračovať v budovaní silnej značky slovenského hokeja,“ konštatoval generálny sekretár SZĽH Ivan Pulkert. Výkonný výbor SZĽH sa na štvrtkovom zasadnutí zaoberal aj udeľovaním súťažných licencií pre kluby, pričom všetkým žiadostiam vyhovel.

Zdroj: Webnoviny.sk - Hokejové kluby sa dočkajú finančnej pomoci, SZĽH rozhodol aj o zlúčení dvoch kongresov © SITA Všetky práva vyhradené.