Správy / 11. júl 2018

Hromadné akcie v Michalovciach sú pre epidémiu osýpok zakazané, pri očkovaní asistuje aj polícia

        
        
        
          
        
        
        MICHALOVCE 11. júla (WebNoviny.sk) – Krízový štáb v súvislosti s epidémiou osýpok v okrese Michalovce a Sobrance v stredu prijal prísnejšie opatrenia, ktoré majú zbrániť ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia.

Polícia začne monitorovať pohyb infikovaných osôb v ohniskách nákazy, policajti budú asistovať pri očkovaní. Krízový štáb rozhodol aj o zrušení všetkých hromadných akcií v Michalovciach.


Informovala o tom po skončení rokovania krízového štábu prednostka michalovského okresného úradu Jana Cibereová. Povinne budú očkovaní aj zamestnanci verejnej správy, najmä sociálnej poisťovne a úradov práce.

Rómovia opatrenia nie vždy dodržiavajú

Štáb prijal aj rad ďalších opatrení, napríklad zabezpečujúcich prepravu infekčne chorých, ale riešil aj poskytnutie pomoci nemocníc v Košiciach a Prešove, ak by nestačili kapacity michalovskej nemocnice. Doteraz prijaté opatrenia prevažne rómski obyvatelia z Mlynskej ulice v Angi Mlyne nie vždy dodržiavajú a hygienické podmienky sú tam na nízkej úrovni. Aj preto krízový štáb nariadil prísnejší postup, aby eliminoval šírenie ochorenia. Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, plniť protiepidemické opatrenia je v prípade osýpok kľúčové, pretože ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosólom vznikajúcim pri kašľaní a kýchaní. Nie každý z pacientov ich však dodržiava, čo je podľa neho príčinou, že sa dosiaľ nepodarilo epidémiu zastaviť.

Vyše 150 prípadov ochorenia

Informoval, že k dnešnému dňu bolo 170 prípadov výskytu osýpok, pričom v 130 prípadoch pacienti absolvovali potrebnú liečbu. Doložil, že zatiaľ sa nevyskytli vážnejšie zdravotné komplikácie ohrozujúce život, napríklad meningitída, a len v deviatich prípadoch sa ako komplikácia vyskytol zápal pľúc. Podľa jeho vyjadrenia na Mlynskej ulici zaočkovali z 1 400 už 1 100 ľudí. Tu treba zaočkovať ešte 300 ľudí a ďalších v priľahlých uliciach, ale aj vo Veľkých Kapušanoch a iných obciach. Hlavný hygienik ubezpečil, že zatiaľ je dostatok vakcín, ale treba rokovať s výrobcom o ďalších dodávkach, aby nechýbali v jesennom očkovacom období. V okrese Michalovce prepukla epidémia v máji. Odvtedy sa rozšírila aj do okolitých obcí a okresu Sobrance.

Zdroj: Webnoviny.sk - Hromadné akcie v Michalovciach sú pre epidémiu osýpok zakazané, pri očkovaní asistuje aj polícia © SITA Všetky práva vyhradené.