Zdravie / 16. august 2018

Hygienici upozorňujú pred škodlivými farbami na tetovanie aj výrobkom do kúpeľa v tvare koláčika

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje spotrebiteľov na možný výskyt nebezpečných výrobkov, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Chorvátsku, Francúzsku a Nemecku.

Prekročené množstvá bária a kadmia

Ako ďalej agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, prvým z nahlásených produktov je červená farba na tetovanie Bright Red značky Intenze od výrobcu Intenze Products Inc. z USA. "Vo výrobku bolo zistené prekročené povolené množstvo pre bárium a kadmium," informuje ÚVZ. Druhým z produktov je oranžová farba na tetovanie Bright Orange od výrobcu Eternal Ink Inc z USA. Podľa ÚVZ bolo vo výrobku zistené prekročené povolené množstvo pre bárium a olovo. Aj tretím nahláseným výrobkom je farba na tetovanie, konkrétne čierna Black Sabbath od výrobcu World Famous Tattoo Ink z USA. Vo výrobku bolo totiž zistené prekročené povolené množstvo pre bárium.

Nebezpečný produkt na bielenie

Hygienici tiež upozorňujú na výrobok do kúpeľa Apple & Raspberry bath Mallow, bath soap značky Bomb cosmetics od výrobcu Get fresh cosmetics LTD z Veľkej Británie. "Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva," uvádza ÚVZ s tým, že produkt má tvar koláčika. Posledným nahláseným výrobkom je výrobok na bielenie pokožky Lightening Beauty Lotion značky BSQ/Caro bright+ od výrobcu Aheco African Food & Cosmetics BV, Gezellenstraat z Holandska. Výrobok podľa hygienikov nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky kojic acid. "Je možné, že tieto výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," dodáva ÚVZ.

Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici upozorňujú pred škodlivými farbami na tetovanie aj výrobkom do kúpeľa v tvare koláčika © SITA Všetky práva vyhradené.