Svet / 23. september 2017

Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN

        
        
        
          
        
        
        TEHERÁN 23. septembra (WebNoviny.sk) - Irán úspešne otestoval novú balistickú raketu, informuje spravodajský portál BBC. Išlo o raketu typu Choramšár s doletom dvetisíc kilometrov, ktorá môže niesť viacero bojových hlavíc.

Jej testovanie vysielala štátna televízia. Nie je jasné, kde sa test rakety, ktorú Iránska Revolučná garda predstavila v piatok počas vojenskej prehliadky, uskutočnil.


Krajina otestovala raketu po tom, ako v utorok americký prezident Donald Trump počas prejavu pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov kritizoval iránsky balistický program a jadrovú dohodu z roku 2015.

Trump zaradil Irán medzi "malú skupinu nebezpečných režimov" a o jeho vláde sa vyjadril, že sa zameriava na "smrť a skazu".

Iránsky prezident Hasan Rúhání v reakcii na tieto tvrdenia svojho amerického kolegu označil za "nevyspytateľného nováčika v medzinárodnej politike" a odsúdil jeho "ignorantskú, absurdnú a nenávistnú rétoriku". Okrem toho v piatok oznámil, že Irán bude pokračovať v posilňovaní svojej bojaschopnosti. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN © SITA Všetky práva vyhradené.