Svet / 23. september 2017

Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) - Kanada uvalila sankcie na popredných predstaviteľov Venezuely za ich "nedemokratické správanie". Štyridsiatim sankcionovaným osobám vrátane prezidenta Nicolása Madura zmrazí účty a Kanaďania s nimi nebudú môcť obchodovať.

Rozhodnutie oznámila v piatok ministerka zahraničia Chrystia Freeland s tým, že Kanada nebude počas pretrvávajúcej krízy vo Venezuele "ticho stáť".

Ochrana demokracie

Freeland uviedla, že ľudia, ktorých sa sankcie týkajú, sú "zodpovední za rozpad demokracie" a varovala pred "zostupom Venezuely do diktatúry". "Oznámenie sankcií proti Madurovmu režimu zdôrazňuje náš záväzok k ochrane demokracie a ľudských práv vo svete. Kanada solidárne stojí s ľuďmi vo Venezuele, ktorí sa snažia obnoviť demokraciu v krajine," uviedla ministerka. Okrem Madura sa sankcie vzťahujú aj na viceprezidenta Tarecka El Aissamiho či predsedníčku ústavodarného zhromaždenia Delcy Rodríguez.

Politická kríza

Venezuela čelí zhoršujúcej sa politickej kríze, pričom od apríla v krajine počas protivládnych protestov zahynulo viac ako sto ľudí. Maduro sa snaží o zmenu ústavy, ktorú má zabezpečiť nové ústavodarné zhromaždenie. Cieľom je upevnenie vládnej moci, tieto snahy preto vyvolali ostrú medzinárodnú kritiku. Na Madura ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov pred Kanadou už uvalili sankcie aj USA.  

Zdroj: Webnoviny.sk - Kanada uvalila sankcie na popredných venezuelských činiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.