Kultúra / 22. november 2018

Karla Gotta prepustili z nemocnice, spevák sa plánuje vrátiť k pracovným povinnostiam

        
        
        
          
        
        
        PRAHA 22. novembra (WebNoviny.sk) - Českého speváka Karla Gotta prepustili z nemocnice do domácej liečby. Legendárneho 79-ročného interpreta nedávno hospitalizovali pre respiračné ochorenie, ktoré sa u speváka rozvinulo v polovici minulého týždňa.

"Pána Gotta už prepustili z nemocnice domov. V nasledujúcich dňoch bude odpočívať a potom sa pozvoľne vráti k pracovným povinnostiam," potvrdila pre český portál iDNES.cz jeho hovorkyňa Aneta Stolzová.

Lekári rozhodli o hospitalizácii

Karel Gott podstúpil minulý týždeň vo štvrtok vo Všeobecnej fakultnej nemocnici na Karlovom námestí vyšetrenie, po ktorom lekári rozhodli o jeho hospitalizácii. Ako diagnózu určili zápal dýchacích ciest, ktorý ohrozuje priedušky a pľúca. Vzhľadom na jeho oslabenú imunitu bol v karanténe, pričom za ním mohli chodiť len vybraní členovia personálu a manželka Ivana. Spevákov manažment zrušil na najbližšie dni jeho pracovný program. Nemohol sa zúčastniť ani na oslave 90. narodenín speváčky Yvetty Simonovej, ktorej poslal kyticu a list. V novembri 2015 diagnostikovali lekári Karlovi Gottovi zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín, takzvaný Non-Hodgkinov lymfóm. Gott začal neodkladne cielenú onkologickú liečbu a tiež zrušil všetky svoje naplánované koncerty. Po šiestej chemoterapii následné vyšetrenie ukázalo, že jeho nádorové ochorenie úplne vymizlo.

Popri práci študoval spev

Karel Gott pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo v novinke Keď draka bolí hlava (2018). Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Zdroj: Webnoviny.sk - Karla Gotta prepustili z nemocnice, spevák sa plánuje vrátiť k pracovným povinnostiam © SITA Všetky práva vyhradené.