Správy / 27. júl 2018

Kiska a Zeman sa historickým vlakom vydajú po stopách prvého československého prezidenta T. G. Masaryka

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 27. júla (WebNoviny.sk) - Storočnicu vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale aj Moravanov, Slezanov a ďalších si v nedeľu pripomenú prezidenti Slovenskej republiky a Českej republiky Andrej Kiska a Miloš Zeman.

Vlak z Hodonína do Topoľčianok

Pri príležitosti jubilea, ktoré naše národy oslávia 28. októbra, sa túto nedeľu 29. júla vydajú na symbolickú cestu po stopách prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Povezie ich špeciálny vlak z moravského Hodonína do slovenských Topoľčianok. Práve Hodonín bol rodiskom T. G. Masaryka a Topoľčianky zas jeho letným sídlom. Vlak bude poháňať parný rušeň, súčasťou súpravy bude historický vozeň Aza 80 vyrobený v roku 1930 pre prezidenta Masaryka. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta SR.

Špeciálny program má aj Danko

V Hodoníne položia obaja prezidenti kytice k soche T. G. Masaryka. Na ceste do Topoľčianok sa vlak krátko zastaví z technických dôvodov v Sládkovičove. V Topoľčiankach sa prezidenti zastavia na prvorepublikovom jarmoku, navštívia Národný žrebčín a Zámok Topoľčianky. V ňom, pri soche prezidenta Masaryka, položia kytice a podpíšu pamätné listy pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR, dodala Hajtová s tým, že cesta „prezidentským“ vlakom patrí do série spoločných podujatí k 100. výročiu vzniku Československa. Aj pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR má tento víkend, v sobotu 28. júla, špeciálny program aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Danko sa so svojím českým kolegom, predsedom Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky Radkom Vondráčkom, vydá na spoločný výstup na najvyšší vrch Bielych Karpát Veľkú Javorinu. Neskôr budú spoločne rokovať v meste na moravsko-slovenskom pomedzí Uherskom Brode. Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.

Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska a Zeman sa historickým vlakom vydajú po stopách prvého československého prezidenta T. G. Masaryka © SITA Všetky práva vyhradené.