
10.2.2022 (Webnoviny.sk) - Najnovšia správa Európskej komisie (EK) o kohéznej politike Európskej únie (EÚ) ukázala, že táto politika pomohla zmenšiť sociálne nerovnosti medzi regiónmi únie. Vďaka kohéznym fondom sa očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa v menej rozvinutých regiónoch do roku 2023 stúpne o päť percent.Redukcia rozdielov HDP
Rovnaké investície zároveň podporili 3,5-percentnú redukciu rozdielu medzi HDP na obyvateľa desiatich percent najmenej rozvinutých a desiatich percent najviac rozvinutých regiónov únie. EK o tom informovala v správe, ktorú v stredu zverejnila na svojej webovej stránke. Správa o kohéznej politike ďalej napríklad ukázala, že podiel financií z kohéznych fondov na celkových verejných investíciách vzrástol z 34 percent v programovacom období rokov 2007 - 2013 na 52 percent v programovacom období 2014 - 2020.Výzvy budúcnosti
Vyplýva z nej aj to, že v rokoch 2012 až 2019 počet ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením v Európskej únii klesol o 17-miliónov. „Správa jasne ukazuje dôležitosť kohéznej politiky v podpore konvergencie a zmenšovania nerovností medzi krajinami a regiónmi v EÚ. Mapovaním oblastí, v ktorých členské štáty musia urobiť viac, nám správa umožňuje učiť sa z minulosti, aby sme boli lepšie pripravení pre výzvy budúcnosti,“ uviedla eurokomisárka pre kohéziu a reformy Elisa Ferreira.
Zdroj: Webnoviny.sk - Kohézna politika EÚ úspešne odbúrava regionálne rozdiely naprieč členskými štátmi, počet ľudí ohrozených chudobou klesá © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

Mzdy na Slovensku by mohli stúpnuť, tvrdí personálna agentúra a hovorí aj o žiadaných profesiách

Pri tvrdom brexite sa podľa šéfa Bank of England nebude dať vyhnúť clám