Ekonomika / 15. máj 2018

Komora sestier nesúhlasí s premenovaním zdravotníckych asistentov a popisuje svoje dôvody

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) nesúhlasí s návrhom poslancov premenovať zdravotníckych asistentov na praktické sestry.

Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, tento návrh prijali s rozhorčením. "Je to nesystémový krok, ktorý vnesie do zdravotníctva ešte väčší chaos, ako je to v súčasnosti," povedala Lazorová.


Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník podporený poslancami z koalície aj opozície predkladá premenovanie asistentov ako pozmeňujúci návrh k návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Lazorová však upozorňuje, že ide o systémovú zmenu, ktorú politici predkladajú bez predošlej odbornej a spoločenskej dohody s odbornou verejnosťou, stavovskými a odborovými organizáciami v zdravotníctve. Poslanci túto zmenu nekonzultovali s komorou sestier, s komorou medicínsko-technických pracovníkov, ani so zástupcami ministerstva či hlavnou odborníčkou pre ošetrovateľstvo.

Nedostatočné kapacity stredných škôl

Problém vidia zástupcovia sestier aj v samotnom názve "praktická sestra". Ako uviedla hlavná odborníčka ministerstva pre ošetrovateľstvo Helena Gondárová-Vyhničková, praktická sestra v zahraničí znamená sestru s magisterským stupňom vzdelania alebo doktorátom z ošetrovateľstva. "Riziko vidím v tom, že v praxi budú zamieňané a považované za sestry," skonštatovala. Už v súčasnosti sa pritom dá ošetrovateľstvo študovať aj na strednej škole, ide o odbor všeobecná diplomovaná sestra. Tá aj bez vysokej školy spĺňa predpísané kvalifikačné podmienky pre výkon povolania zdravotnej sestry. Nie všetky školy však tento odbor ponúkajú a študuje ho len málo ľudí. "Školy asi nemajú kapacity na výučbu sestier," skonštatovala Lazorová. Podľa komory je preto tiež otázne, ako budú stredné zdravotné školy pripravené na výučbu praktických sestier.

Neprimeraný zásah politikov

Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc vidí neodbornosť návrhu v tom, že politici neprimerane zasahujú do odborných činností sestier. Niektoré kompetencie praktických sestier budú rozsiahle a v rozpore so smernicou o uznávaní odborných kvalifikácií. "Ide napríklad o podávanie liečivých prípravkov formou intramuskulárnej injekcie a odoberanie žilovej krvi," priblížil Laurinc. Návrh poslancov podľa predstaviteľov sestier nedostatku zdravotníckych pracovníkov nepomôže. Vyzvali preto zákonodarcov, aby riešili skutočné dôvody nedostatku zdravotníckych pracovníkov na základe analýz, a nie na základe populistických rozhodnutí, ktoré budú mať negatívne dôsledky na zdravie a bezpečnosť pacienta a nezatraktívnia povolanie sestry. "Tých má do roku 2020 chýbať v celej Európe viac ako 500 tisíc," uzavrela Lazorová.

Zdroj: Webnoviny.sk - Komora sestier nesúhlasí s premenovaním zdravotníckych asistentov a popisuje svoje dôvody © SITA Všetky práva vyhradené.