Zdravie / 24. január 2019

Kontrolóri stiahli z trhu liek na vysoký krvný tlak, v účinnej látke môže byť neznáma častica

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu liek Irbesartan Actavis 150 mg. Ako uviedol ústav na svojej stránke, liek sa u dospelých pacientov využíval na liečbu vysokého krvného tlaku a ochranu obličiek u pacientov s vysokým krvným tlakom, cukrovkou 2. typu a a u tých, ktorí mali laboratórne dôkazy o zhoršenej funkcii obličiek.

Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže je nedostatok v kvalite – možná prítomnosť nedeklarovanej častice v účinnej látke. Šarža sa preto sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

ŠÚKL informoval, že dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je. Stiahnutie lieku má preventívny charakter a ochraňuje bezpečnosť a zdravie pacienta. Pacientom, ktorí liek užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, náhle prerušenie liečby sa preto neodporúča. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri stiahli z trhu liek na vysoký krvný tlak, v účinnej látke môže byť neznáma častica © SITA Všetky práva vyhradené.