Zdravie / 05. marec 2019

Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV

        
        
        
          
        
        
        SEATTLE 5. marca (WebNoviny.sk) - Transplantácia kmeňových buniek zbavila nemenovaného Londýnčana vírusu HIV, ktorý mu diagnostikovali v roku 2003.

V roku 2012 začal užívať lieky na liečbu ochorenia. V tom istom roku mu diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, pričom v roku 2016 súhlasil, že bude proti rakovine bojovať transplantáciou kmeňových buniek.

Darca s génovou mutáciou

Jeho lekári pritom zistili, že vďaka vhodnému darcovi, by sa im mohlo podariť vyliečiť ho týmto spôsobom aj z HIV. Napokon našli darcu s génovou mutáciou, ktorá ponúka prirodzenú rezistenciu proti HIV. Transplantácia zmenila pacientov imunitný systém a stal sa odolný voči HIV. Dobrovoľne prestal užívať lieky, aby zistil, či sa vírus vráti. To sa však nestalo a aj po 18 mesiacoch od transplantácie nenašli po HIV ani stopu. Doteraz bol jediným človekom, ktorého lekári zbavili HIV, Američan Timothy Ray Brow. Ten podstúpil liečbu v Nemecku a už dvanásť rokov od transplantácie si môže užívať život bez HIV.

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné a u niektorých pacientov zlyhávajú. Takisto nie sú praktické, keďže vírusom HIV sú nakazené milióny ľudí. Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkom meste Seattle uviedol, že najnovší prípad "potvrdil, že vyliečenie Timothyho Browna nebola len náhoda a dá sa to zopakovať". O prípade informovali v pondelok v magazíne Nature a budú o ňom diskutovať aj na konferencii o HIV v Seattli. Brown by sa chcel stretnúť s londýnskym pacientom a povzbudiť ho, aby o liečbe verejne hovoril.

Zdroj: Webnoviny.sk - Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV © SITA Všetky práva vyhradené.