Šport / 10. september 2019

Maďarskí fanúšikovia vypískali slovenskú hymnu, zväz reagoval aj na rozdelenie sektoru fanúšikov

        
        
        
          
        
        
        10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pondelkový kvalifikačný zápas futbalových ME 2020 Maďarsko - Slovensko (1:2) označila UEFA vopred za vysoko rizikový a neštandardný, keďže na tribúnach budapeštianskej Groupama Areny sa zišli až tri rôzne skupiny fanúšikov.

Fanúšikovia v čiernych tričkách

Väčšinu tých slovenských pobúrilo, že sektor hostí bol rozdelený na dve časti, pričom jedna z nich evidentne a výrazne podporovala maďarský národný tím. Situáciu vysvetľuje Slovenský futbalový zväz v oficiálnom stanovisku na svojom webovom portáli. "SFZ sa dištancuje od správania sa časti fanúšikov, slovenských občanov, ktorí prišli na zápas oblečení v čiernych farbách a fandili maďarskej reprezentácii v sektore hostí. SFZ predával vstupenky na základe pokynov partnera Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), teda organizátora zápasu. Záujemca musel uviesť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia. Nie je možné kohokoľvek, kto prejaví záujem, urobí náležité kroky a učiní tak v čase, keď sú ešte vstupenky v predaji, diskriminovať a vylúčiť ho z procesu zakúpenia vstupenky, pokiaľ splnil všetky náležitosti, vrátane toho, že nemá žiadne obmedzujúce opatrenia účasti na verejných športových podujatiach, teda nebola mu nikde a nikým zakázaná prítomnosť na futbalovom stretnutí. Adresa trvalého bydliska či národnosť nemôže byť vyraďujúcim faktorom z procesu zakúpenia vstupenky. Preto zdôrazňujeme, že všetci ľudia, v sektore hostí, boli občanmi Slovenskej republiky," vysvetľuje portáli futbalsfz.sk.

Rozdelenie sektoru hostí

SFZ pripomína, že bezpečnostné opatrenia, teda rozdelenie sektoru hostí, nasadenie poriadkových síl, taktika udržania poriadku boli plne v kompetencii maďarskej polície. "Zástupcovia SFZ na viacerých bezpečnostných poradách zdôraznili aj na základe skúsenosti z marcového vzájomného stretnutia v Trnave, že existuje vysoké riziko konfliktu priamo v sektore hostí medzi občanmi Slovenskej republiky rozdielnych národností. V Trnave organizátor reagoval na takéto strety rozdelením sektoru cez kordón ťažkoodencov počas celého zápasu. Maďarská polícia vyhodnotila po príchode fanúšikov na štadión uvedené riziká a rozhodla o postupe pri zabezpečení poriadku, teda rozdelení sektoru," pokračuje SFZ vo svojom stanovisku.

Vypískanie slovenskej hymny

Zároveň upozorňuje, že vypískanie slovenskej hymny od značnej časti domácich priaznivcov nespadá do kategórie bezpečnosti. "Ide však o verejný a vysoko nebezpečný prejav nerešpektovania symbolu druhého štátu, ktorý aj keď je v športovom súboji rivalom, nie je v žiadnom prípade nepriateľom. SFZ odsudzuje tento prejav netolerantnosti a absencie rešpektu a vážnosti voči zápasovému súperovi počas slovenskej štátnej hymny a v tomto zmysle bude svoj postoj komunikovať s partnerom, Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ). A o tom, že aj občania Slovenska vypískali slovenskú hymnu, si urobí každý súdny človek názor sám," dopĺňa futbalsfz.sk. SFZ zároveň ďakuje všetkým priaznivcom slovenského národného tímu, ktorí boli v Budapešti na zápase a celozápasovým povzbudzovaním potvrdili pevné spojenie futbalovej reprezentácie aj jej fanúšikov. "Pre SFZ je cťou mať takýchto podporovateľov." Zobraziť fotogalériu k článku:
Kvalifikácia o postup na ME 2020: Maďarsko – Slovensko (fotografie)

Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarskí fanúšikovia vypískali slovenskú hymnu, zväz reagoval aj na rozdelenie sektoru fanúšikov © SITA Všetky práva vyhradené.