Ekonomika / 15. máj 2018

Matečná podľa SaS stratila kontakt s realitou, Ďuricovi z kauzy Babindol podpisovala prenájmy

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná mala podľa strany SaS ešte v pozícii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu, ktorú pred rokmi zastávala, podnikateľovi Róbertovi Ďuricovi podpísať prenájom pôdy o rozlohe 294 hektárov.

Ten potom na ňu dostal dotáciu jeden milión eur. Róbert Ďurica bol pritom spájaný s kauzou Babindol a netajil sa ani svojimi známosťami s Bödörovcami či exministrom Ľubomírom Jahnátkom. Uviedli to v utorok na tlačovej besede podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Miliónová dotácia od Pôdohospodárskej platobnej agentúry

Podľa predstaviteliek SaS jedna z ústredných postáv kauzy Babindol - Róbert Ďurica sa mal cez svoju ďalšiu firmu Roja Slovensko dostať najskôr k pôde o rozlohe takmer 294 hektárov od Slovenského pozemkového fondu (SPF), a potom aj k miliónovej dotácii od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). "S firmou Roja Slovensko podpísal SPF zmluvu o prenajatí pôdy, ktorá bola v správe SPF, a tak sa firma Roja dopracovala celkovo k 294 hektárom prevažne ornej pôdy. Bolo to za vedenia súčasnej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej v pozícii generálnej riaditeľky SPF. Pôvodnú zmluvu podpísala v novembri 2013, vtedy podpísala Ďuricovi prenájom pôdy o rozlohe 105 hektárov pôdy, z toho sa nachádzalo 52 hektárov priamo v obci Babindol. V decembri toho istého roku podpísala dodatok na ďalších 37 hektárov. V marci 2015 podpísala ešte jeden na navýšenie o 150 hektárov, z toho 64 hektárov bolo v Babindole. Dodatok z decembra 2016 potom podpísal už jej nástupca, pán Hačko," ozrejmila Lucia Ďuriš Nicholsonová. Ďurica po pridelení všetkých hektárov požiadal o dotáciu z PPA, ktorá predstavovala sumu takmer jeden milión eur. "Dostal to na vystavanie novej maštale, hnojisko so žumpou a silážny žľab. Potom prišiel ďalší dodatok z roku 2017, ktorý podpísal už súčasný generálny riaditeľ PPA, pán Kožuch," pokračovala Nicholsonová.

O Ďuricovi písal zavraždený novinár

O Róbertovi Ďuricovi pritom podľa SaS písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak a už 20. apríla 2017 písal o prepojeniach Ďuricu na Smer, exministra Jahnátka a Bödörovcov. "Keď Gabriela Matečná podpisovala v roku 2013 pôvodnú zmluvu, možno naozaj nevedela o koho ide, no v ďalších dodatkoch, ktoré mu podpísala, to už vedieť musela aj na základe medializovaných informácií o Ďuricovi," dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová. "Máme ďalšieho politika, ktorý stratil kontakt s realitou. Som šokovaná, keď včera na tlačovej besede ministerka Matečná povedala, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár nevie, čo je vydieranie, a čo sú podvody s pozemkami. Ministerka je vo svojej funkcii tretí rok a vždy, keď príde nová kauza, príde s tvrdením, že nič nevie a zodpovedný je niekto iný. Ministerka nevidí chaos, ktorý je v rezorte pôdohospodárstva. Nielen farmári, ale celá spoločnosť má káuz a korupcie v pôdohospodárstve dosť," povedala v utorok Jarmila Halgašová. Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo zároveň dodala, že radšej uvidí na poste ministra pôdohospodárstva manažéra, ktorý sa bude správať čestne a zodpovedne ako odborníka, ktorý svoje vedomosti využíva pre vybraných ľudí.

Zdroj: Webnoviny.sk - Matečná podľa SaS stratila kontakt s realitou, Ďuricovi z kauzy Babindol podpisovala prenájmy © SITA Všetky práva vyhradené.