Kultúra / 10. september 2021

Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby

        
        
        
          
        
        
        10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) v piatok odovzdala čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby pätici remeselníkov v sídle Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Informovala o tom vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Titul udeľujú už desiatky rokov

Ocenenie si prevzali čipkárka Soňa Bezúchová z Banskej Bystrice, sklár Peter Dolinaj z Valaskej Belej, rezbár Michal Fratrič z Banskej Bystrice a autorská džbankárska dvojica Tatiana Homolayová Hanzelová z Marianky a Peter Lužák zo Stupavy. Tento čestný titul udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR každoročne od roku 1959. O laureátoch rozhoduje odborná komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborných pracovníkov.

Tradičné remeslá sú čoraz vzácnejšie

„Ľudová umelecká tvorba spoluvytvára našu národnú identitu a je zrkadlom toho, ako vyzeral kedysi dávno život u nás,“ napísala Milanová. Verí, že diela ocenených pripomenú i nasledujúcim generáciám minulosť. Podľa nej sú tradičné remeslá a ľudová umelecká tvorba čoraz vzácnejšie. Dodala, že ich spoločnou úlohou je vytvoriť im čo najlepšie podmienky, aby nielen prežívali, ale aby mohli prekvitať.

Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby © SITA Všetky práva vyhradené.