Veda a technika / 02. september 2019

Modul indickej misie Čandraján-2 sa odpojil od orbitera, má pristáť na južnom póle Mesiaca

        
        
        
          
        
        
        2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Pristávací modul indickej lunárnej misie Čandraján-2 sa v pondelok odpojil od orbitera, aby cez víkend mohol pristáť na južnom póle Mesiaca.

Systémy oboch strojov sú v poriadku, informovala Indická vesmírna agentúra (ISRO). Modul sa v súčasnosti nachádza vo vzdialenosti 100 kilometrov od mesačného povrchu.

Desivé minúty

Modul sa v sobotu 7. septembra pokúsi o prvé indické pristátie na Mesiaci, a to na relatívne rovnom povrchu medzi dvoma krátermi v oblasti južného pólu. Podľa predsedu ISRO K. Sivana pristátie so sebou nesie veľa technických komplikácií a bude to podľa neho "desivých 15 minút". Pristávací modul by mal po úspešnom pristátí vypustiť rover, ktorý sa bude po mesačnom povrchu pohybovať 14 pozemských dní. Misia by mala analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu.

Chce poslať ľudí do vesmíru

Misia Čandraján-2, čo v sanskrite znamená "mesačná kozmická loď", odštartovala 22. júla. Jej hodnota je 141 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 127 miliónov eur). Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak bude misia Čandraján-2 úspešná, India sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stane iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. India zároveň plánuje do roku 2022 poslať do vesmíru ľudí.

Zdroj: Webnoviny.sk - Modul indickej misie Čandraján-2 sa odpojil od orbitera, má pristáť na južnom póle Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.