Svet / 15. máj 2018

Nadácia Georgea Sorosa sťahuje svoje sídlo z Maďarska, vyhnali ju plány Orbánovej vlády

        
        
        
          
        
        
        BUDAPEŠŤ 15. mája (WebNoviny.sk) - Nadácia otvorenej spoločnosti filantropa Georgea Sorosa sťahuje svoje hlavné sídlo z Budapešti do Berlína. Nadácia o tom informovala v utorok a uviedla, že dôvodom tohto kroku je plán maďarskej vlády "uvaliť ďalšie obmedzenia na mimovládne organizácie".

Maďarský premiér Viktor Orbán obviňuje 87-ročného Sorosa z toho, že je súčasťou stratégie zaplavenia Európy migrantmi a zasahovania do domácich záležitostí, čo však Soros a jeho organizácia popierajú.

Balíček zákonov prezývaný "Stop Sorosovi"

Orbán minulý mesiac zvíťazil vo voľbách, čím získal mandát na tretie funkčné obdobie. Jeho kampaň bola výrazne založená na démonizovaní migrantov. Teraz maďarský premiér plánuje balíček zákonov prezývaný "Stop Sorosovi", ktorý výrazne obmedzí okrem iného mimovládne organizácie pracujúce s utečencami a žiadateľmi o azyl. Prezident Nadácie otvorenej spoločnosti Patrick Gaspard uviedol, že maďarská vláda "očierňuje a dezinterpretuje našu prácu a potláča občiansku spoločnosť v záujme politických ziskov, pričom používa taktiku, ktorá je v histórii Európskej únie bezpríkladná." Hovorca Nadácie otvorenej spoločnosti v Budapešti Csaba Csontos povedal, že hoci jej medzinárodné centrum sa presťahuje, miestna práca v Maďarsku bude pokračovať. "Zostaneme naďalej verní maďarskej občianskej spoločnosti," uviedol.

Útek od transparentnosti

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács obvinil Sorosovu nadáciu z "úteku od transparentnosti". "Nechcú, aby verejnosť presne vedela, v čom sú zapojení a akým spôsobom a vďaka akým financiám podporujú imigráciu," konštatoval Kovács vo vyhlásení pre agentúru AP. "Chcú vytvoriť kontinent imigrantov a krajinu imigrantov, ale maďarská vláda a maďarské zákony im v tom bránia," dodal Kovács.

Zdroj: Webnoviny.sk - Nadácia Georgea Sorosa sťahuje svoje sídlo z Maďarska, vyhnali ju plány Orbánovej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.