Slovensko / 06. september 2022

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie „Špeciálu“, nesúhlasil s oslobodzujúcim rozsudkom pre ženu z kauzy Mrcha

                
                
                
                    
                
                
                6.9.2022 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR (NS SR) na verejnom zasadnutí v trestnej veci obžalovanej Ildikó P. a spol. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu z 19. mája 2022 v oslobodzujúcej časti vo vzťahu k Rozálii S. a vrátil ju súdu prvého stupňa na ďalšie konanie a rozhodnutie.

Vo zvyšku považoval senát najvyššieho súdu rozsudok za zákonný a správny. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Vinná z prípravy vraždy

Špecializovaný trestný súd v máji tohto roku neprávoplatne odsúdil Ildikó P. na 11 rokov väzenia. Uznal ju totiž za vinnú z prípravy vrážd jej matky a otčima. Spoluobžalovanú dôchodkyňu Rozáliu S. prvostupňový súd naopak oslobodil. Zatiaľ čo Ildikó P. podala odvolanie voči svojmu odsúdeniu pre trestný čin úkladnej vraždy v štádiu prípravy, Úrad špeciálnej prokuratúry sa odvolal voči oslobodeniu spoluobžalovanej. Podľa obžaloby oslovila Ildikó P. v roku 2020 viaceré osoby, aby zavraždili jej matku a matkinho manžela. Dôvodom bol zámer získať majetkový prospech, konkrétne vlastníctvo rodinného domu. Rozália S. ju podľa orgánov činných v trestnom konaní v celej veci „slovne a psychicky podporovala". Obe obžalované pred súdom odmietli vinu.

Do prípadu sa zamiešal Lipšic

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic však argumentoval, že pri usvedčovaní dvojice bol využitý policajný agent a orgány činné v trestnom konaní disponujú aj záznamami z odpočúvania, ktoré preukazujú vinu obžalovaných žien. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Ildikó P. a Rozáliu S. počas policajnej akcie s krycím názvom Mrcha v obci Gbelce v okrese Nové Zámky ešte v júni 2021. Ildikó P. následne vzal sudca pre prípravné konanie do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd zrušil rozhodnutie „Špeciálu“, nesúhlasil s oslobodzujúcim rozsudkom pre ženu z kauzy Mrcha © SITA Všetky práva vyhradené.