
LONDÝN 17. apríla (WebNoviny.sk - Nervovoparalytická látka, ktorou začiatkom marca v anglickom meste Salisbury otrávili bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, bola v kvapalnom skupenstve. V utorok o tom informovalo ministerstvo životného prostredia s tým, že odstránenie stôp po látke v meste bude trvať niekoľko mesiacov.Deväť miest musia špeciálne vyčistiť
Podľa ministerstva potrebuje "špecializované vyčistenie" deväť miest v Salisbury vrátane reštaurácie, ktorú Skripaľovci navštívili v ten deň, keď ich našli v bezvedomí na lavičke. "Vyčistenie každého miesta bude zahŕňať proces testovania, odstránenia objektov, ktoré môžu byť kontaminované, chemického čistenia a opätovného testovania," uviedol rezort vo vyhlásení. Ako tiež dodal, pri čistiacich prácach pomáha zhruba 190 špeciálne vycvičených vojakov.Diplomatická kríza medzi Ruskom a Západom
Britskí predstavitelia tvrdia, že Skripaľovcov otrávili vojenskou nervovoparalytickou látkou novičok sovietskej výroby, ktorou bola potretá kľučka dverí ich domu. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) informáciu o použití novičoku potvrdila, neuviedla však, kto je za to zodpovedný. Británia z útoku obviňuje Rusko, ktoré to odmieta. Tridsaťtriročnú Juliju Skripaľovú minulý týždeň prepustili z nemocnice. Jej otec je naďalej hospitalizovaný, no jeho stav sa tiež zlepšuje. Prípad Skripaľovcov vyvolal diplomatickú krízu medzi Ruskom a Západom, ktorá viedla k vyhosteniu stoviek diplomatov na oboch stranách.
Zdroj: Webnoviny.sk - Nervovoparalytická látka, ktorou otrávili Skripaľovcov, bola v kvapalnom skupenstve © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

OSN ide do boja proti dezinformáciám, vypínanie internetu a blokovanie obsahu či médií však podľa Guterresa nič nerieši

Briti prežili najchladnejšiu noc tejto zimy, teploty vo Švédsku klesajú k mínus 40 stupňom Celzia