Veda a technika / 03. október 2018

Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok

        
        
        
          
        
        
        ŠTOKHOLM 3. októbra (WebNoviny.sk) - Nobelovu cenu za chémiu si tento rok podelia dvaja laureáti a jedna laureátka. Frances H. Arnold z USA dostala prestížne ocenenie za "riadenú evolúciu enzýmov".

Katalyzátory chemických reakcií

Vedkyňa v roku 1993 uskutočnila prvý riadený vývoj enzýmov, teda proteínov, ktoré pôsobia ako katalyzátory chemických reakcií. Odvtedy zdokonaľovala metódy, ktoré sa v súčasnosti používajú na vývoj nových katalyzátorov. Používanie jej enzýmov sa využíva pri výrobe chemických látok, ako napríklad liekov, ktoré sú oveľa priateľskejšie k životnému prostrediu, alebo pri produkcii obnoviteľných palív pre ekologickejší sektor dopravy.

Fágové zobrazenie peptidov a protilátok

Cenu získali aj George P. Smith z USA a Sir Gregory P. Winter z Veľkej Británie za "fágové zobrazenie peptidov a protilátok". V roku 1985 George P. Smith vyvinul takzvaný fágový displej, kde bakteriofág - vírus, ktorý napadol baktériu, môžu využiť na vývoj nových proteínov. Gregory P. Winter použil fágový displej na riadený vývoj protilátok s cieľom vyrobiť nové lieky. Prvý takto vyrobený liek uznali v roku 2002 a využíva sa na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a zápalového ochorenia čriev. Odvtedy vďaka fágovému displeju vyvinuli protilátky, ktoré dokážu neutralizovať toxíny, pôsobiť proti autoimunitným ochoreniam a liečiť metastatickú rakovinu. Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org.

Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za chémiu udelili za riadenú evolúciu enzýmov aj za zobrazenie peptidov a protilátok © SITA Všetky práva vyhradené.