Veda a technika / 11. jún 2020

Nový český vynález vám odsleduje rozostupy, využívať by sa mohol v školách aj v domovoch pre seniorov

        
        
        
          
        
        
        11.6.2020 (Webnoviny.sk) - Opatrenia proti koronavírusu sa pomaly uvoľňujú, ľudia by však stále mali dodržiavať okrem zvýšenej hygieny tiež rozostupy približne dva metre. O to sa môže postarať nový český vynález zvaný Proximity monitor. Informuje o ňom spravodajský portál Novinky.cz.

Viac o téme: Koronavírus

Je to kompaktný a ľahký náramok so silikónovým remienkom, ktorý sa nosí rovnako ako hodinky. Jeho úlohou však nie je ukazovať čas, ale varovať používateľa, keď sa príliš priblíži k niekomu inému. Náramok vymyslel Michal Kuzmiak spoločne s Tomášom Ječným, ktorý mal na starosti technickú stránku. Vyrobili niekoľko prvých prototypov.

Upozornie na nedodržanie rozostupov

Tie dokážu kontrolovať až desaťmetrové rozostupy, aktuálne sú však v súvislosti s odporúčaniami hygienikov nastavené na dva metre. Prístroj vyhľadáva ďalšie náramky v okolí a začne vibrovať a červeno blikať, ak ste pri niekom príliš blízko. Samotný používateľ sa nemusí o nič starať ani nastavovať, prístroj stačí len raz za týždeň nabiť. Náramok tiež spĺňa vysoké nároky GDPR na ochranu súkromia.

Využitie náramkov v školách či DSS

Kuzmiak vidí využitie náramku najmä v komunitách. Veľký zmysel má podľa neho Proximity monitor napríklad v domovoch pre seniorov a liečebných zariadeniach, kde sa nachádzajú najviac ohrozené skupiny obyvateľov. "Naše riešenie ľahko postráži odporúčané rozostupy pacientov i personálu," vysvetlil. Rovnako tak by mohli podobné riešenie využiť napríklad deti v školách alebo ľudia vo firmách. V takom prípade je ale nutné, aby náramok nosili všetci, inak toto riešenie nie je funkčné. Všetky Proximity senzory sa totiž navzájom spoznajú prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth.

Zdroj: Webnoviny.sk - Nový český vynález vám odsleduje rozostupy, využívať by sa mohol v školách aj v domovoch pre seniorov © SITA Všetky práva vyhradené.