Svet / 16. november 2023

Obyvateľov okupovaných území Ukrajiny tvrdo nútia prijímať ruské občianstvo

        
        
        
          
        
        
        16.11.2023 (SITA.sk) - Kremeľ odštartoval rozsiahlu kampaň s cieľom prinútiť Ukrajincov na okupovaných územiach stať sa ruskými občanmi. Ak občianstvo neprijmú, odmietajú im poskytovať zdravotnú starostlivosť a obmedzujú im voľný pohyb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vyplýva to z rozhovorov s utečencami, ktoré uskutočnila Európska vysielacia únia (EBU), aliancia verejnoprávnych médií vrátane BBC. Podľa respondentov Rusko na okupovaných územiach vedie neúprosnú proruskú propagandu, konštatuje portál BBC. Ako v prieskume EBU uviedla utečenka Larysa, jednej jej priateľke, ktorá má cukrovku, neposkytli inzulín, kým nepožiadala o ruský pas. Iná jej kamarátka sa musela stať ruskou občiankou, aby si dala liečiť zlomenú ruku. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie) „Bez ruských pasov nevyplácajú dôchodky, neposkytujú potraviny a do úvahy neprichádzajú lekárske služby. Na cestách je veľa kontrolných stanovíšť. A vždy, keď vás zastavia, skontrolujú doklady a potom povedia nabudúce vám bez ruského pasu nedovolia prejsť," povedala ukrajinská utečenka Larysa.

Zdroj: SITA.sk - Obyvateľov okupovaných území Ukrajiny tvrdo nútia prijímať ruské občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.