Slovensko / 10. júl 2018

Odborári začali s petíciou za referendum o dôchodkovom strope, zastavia ju len v jednom prípade

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) - Odborový zväz KOVO začína od utorka zbierať podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda OZ KOVO Emil Machyna. Podľa petície by sa mal ústavným zákonom zaviesť strop na penzijný vek na úrovni 64 rokov.

Pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, by mal byť dôchodkový vek najviac 63,5 roka, pre ženy, ktoré vychovali dve deti, by platil strop na dôchodkový vek na úrovni 63 rokov a ženy s vychovanými tromi a viacerými deťmi by mohli ísť do dôchodku najneskôr v 62,5 roku.

Referendum spojené s voľbami

"Nebolo to prerokované v parlamente, je to odložené na september a nevieme, či to môže vôbec prejsť v prvom čítaní a potom ďalej," zdôvodnil Machyna iniciovanie petičnej akcie. Ak by podľa neho parlament na jeseň návrh ústavného zákona o stanovení stropu na dôchodkový vek schválil, odborári petičnú akciu zastavia. Ak by však návrh ústavného zákona nezískal podporu 90 poslancov Národnej rady SR, budú odborári v zbieraní podpisov pod petíciu pokračovať. Šéf OZ KOVO verí, že sa im podarí do konca tohto roka vyzbierať potrebných 350 tisíc podpisov na vyhlásenie referenda, hoci je to podľa neho "neskutočne veľké množstvo". Následne by podľa neho mohol prezident SR vyhlásiť referendum. "Možno by ho mohol spojiť s niektorými voľbami, ktoré budú, aby sa zbytočne nemíňali peniaze," tvrdí Machyna. Do zbierania podpisov sa podľa neho zapojí nielen OZ KOVO, ale aj ostatné odborové zväzy.

Netreba vidieť len ekonomiku

Odborársky predák v súvislosti s nákladmi na zastropovanie penzijného veku upozornil na to, že slovenskej ekonomike sa darí. "Netreba vidieť len ekonomiku, treba vidieť aj ľudí," povedal. Len zníženie daní a zrušenie daňových licencií pre firmy podľa Machynu obralo štát o 400 miliónov eur ročne, čo by za 10 rokov prinieslo štátu 4 miliardy eur. Do daňového systému by tiež zaviedol progresívne zdanenie príjmov. "Zdroje, o ktorých sa hovorí, či sú alebo nie sú na to vykrytie, tak sme presvedčení, že určite áno," zdôraznil Machyna. Upozornil na to, že na zavedenie druhého dôchodkového piliera doplácajú dnešní dôchodcovia. "Keby sme si zobrali 7 miliárd, ktoré sú dnes v druhom pilieri a povedali si, že tieto peniaze by sme dali do priebežného systému, tak dôchodky by mohli byť vyššie o 60, 70 eur," tvrdí šéf OZ KOVO.

Výzva Roberta Fica

Predseda strany Smer-SD Robert Fico začiatkom júla vyzval opozičné strany, aby sa vrátili k rokovaniam o zavedení stropu na dôchodkový vek. "Opozícia by mala prestať hrať malicherné hry typu, či som pod to bol podpísaný, alebo nebol podpísaný a či nás pustili k tomu, alebo nepustili k tomu," povedal na minulotýždňovej tlačovej besede. Opoziční poslanci totiž podľa Fica povedali, že nebudú hlasovať za návrh ústavného zákona, keďže im nebolo dovolené sa podpísať pod tento legislatívny návrh. Ak podľa neho Smer-SD neuspeje s návrhom ústavného zákona, na ktorého schválenie treba podporu 90 poslancov parlamentu, poslanci strany predložia návrh na zastropovanie veku odchodu do dôchodku v podobe obyčajného zákona. "Len v prípade obyčajného zákona ktorákoľvek väčšina, ktorá príde v budúcnosti, ho môže zmeniť," skonštatoval. Ústavný zákon, ktorým by sa zastropoval vek odchodu do dôchodku a garantoval existenciu druhého a tretieho dôchodkového piliera, by bol podľa Fica najvýznamnejšou stabilitou pre sociálny systém.

Podmanický požiadal o odklad

Parlament na júnovej schôdzi o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek, nakoniec v prvom čítaní nehlasoval. Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) totiž v mene troch koaličných strán Smer-SD, SNS, Most-Híd požiadal o presunutie bodu na ďalšiu schôdzu parlamentu. "Svoj návrh zdôvodňujem snahou o vytvorenie časového priestoru na rokovanie o tejto právnej norme," zdôvodnil Podmanický. Vek odchodu do dôchodku návrh ústavného zákona ohraničuje 64 rokmi. Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to "za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu". Parlament v auguste 2012 počas jednofarebnej vlády Roberta Fica schválil s účinnosťou od roku 2017 automatické zvyšovanie veku odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch, v budúcom roku pôjdu do penzie v 62 rokoch a 202 dňoch. Podľa Fica by muži mohli dôchodkový strop na úrovni 65 rokov dosiahnuť v rokoch 2035 až 2037, pričom hranica 63 rokov pre ženy s vychovanými dvomi a viac deťmi by mohla platiť od roku 2025. Podľa platného mechanizmu zvyšovania penzijného veku by pritom ľudia, ktorí sa narodili, alebo ešte narodia v tomto roku, podľa Fica odišli na penziu až v takmer 71 rokoch.

Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári začali s petíciou za referendum o dôchodkovom strope, zastavia ju len v jednom prípade © SITA Všetky práva vyhradené.