Slovensko / 17. november 2023

Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny ústavnoprávny výbor k prevereniu konania Šutaja Eštoka

        
        
        
          
        
        
        17.11.2023 (SITA.sk) - Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR k prevereniu konania ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD).

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Dôvodom sú podozrenia z porušenia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti zo strany ministra. Ako ďalej informoval poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (Občianska konzervatívna strana, zvolený na kandidátke strany Sloboda a Solidarita) ide o personálne rozkazy, ktorými minister na sklonku októbra dočasne pozbavil výkonu štátnej služby príslušníkov Policajného zboru okolo Jána Čurillu, a tiež o personálny rozkaz týkajúci sa prvého viceprezidenta PZ Branka Kišša. Šutaj Eštok by mal byť na výbor prizvaný, o konaní výboru by tiež mala byť informovaná predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová a advokát dotknutých policajtov Peter Kubina. Pod ďalší návrh na zvolanie výboru sa okrem Dostála podpísali poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) a poslanci Rastislav Krátky (hnutie Slovensko) a Branislav Vančo (Progresívne Slovensko). Poslanci a poslankyne sa v posledných týždňoch už dvakrát pokúsili začať schôdzu ústavnoprávneho výboru, no v oboch prípadoch výbor nebol uznášaniaschopný. Ani raz naň totiž neprišli koaliční poslanci. Dostál to po druhom neúspešnom pokuse označil za obštrukciu.

Zdroj: SITA.sk - Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny ústavnoprávny výbor k prevereniu konania Šutaja Eštoka © SITA Všetky práva vyhradené.