Kultúra / 13. marec 2023

Oscar 2023: Galavečer patril filmu Všetko, všade, naraz. Získal sedem zlatých sošiek (foto)

        
        
        
          
        
        
        13.3.2023 (SITA.sk) - Nočné udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied ovládla akčná snímka z multiverza Všetko, všade, naraz, ktorá tiež s 11 nomináciami vládla zoznamu kandidátov v 95. ročníku Oscarov.

Paula Rogersa ocenili za strih

Film Daniela Scheinerta a Daniela Kwana získal sedem zlatých sošiek, vrátane trofeje pre najlepší film. Danielovia si prevzali aj Oscary za réžiu a pôvodný scenár, Paula Rogersa ocenili za strih a tri ceny snímke vyniesli herecké výkony. Zobraziť fotogalériu k článku:
Oscar 2023 – 95. ročník udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (fotografie) Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzala Michelle Yeoh, ktorá sa stala prvou Ázijčankou ocenenou v hlavnej ženskej hereckej kategórii. „Všetkým malým chlapcom a dievčatám", ktoré vyzerajú ako ona a pozerajú sa odkázala, že jej cena je „majákom nádeje a možností". „A dámy," pokračovala 60-ročná rodáčka z Malajzie, „nenechajte nikoho, aby vám tvrdil, že ste za zenitom!".

Príbeh Ke Huya Quana

Nadšenie vyvolalo aj ocenenie 51-ročného Ke Huya Quana, ktorý sa stal len druhým Ázijčanom oceneným v kategórii Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Do pozornosti sa dostal v osemdesiatych rokoch minulého storočia v snímke Indiana Jones a Chrám skazy (1984), no neskôr na viac ako dve desaťročia zmizol z Hollywoodu. „Moja cesta sa začala na lodi. Rok som strávil v utečeneckom tábore a nejakým spôsobom som sa dostal sem, na najväčšie pódium v Hollywoode. Hovoria, že takéto príbehy sa stávajú len vo filmoch. Nemôžem uveriť, že sa to deje mne," skonštatoval v ďakovnej reči rodák z Vietnamu a odkázal všetkým, aby neprestávali snívať.

Kariérny comeback Frasera

Treťou ocenenou z filmu Všetko, všade, naraz je Jamie Lee Curtis, ktorej rodičia Tony Curtis a Janet Leigh si počas svojich hereckých kariér vyslúžili oscarové nominácie, a ona ako 64-ročná získala svoju prvú zlatú sošku. Oscara za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzal Brendan Fraser vďaka dráme Veľryba. „Začal som v tomto biznise pred 30 rokmi a nebolo to pre mňa jednoduché," skonštatoval a poďakoval sa za ocenenie za výkon v snímke, ktorá mu priniesla kariérny comeback. V kategórii medzinárodných filmov triumfovala nemecká vojnová dráma Na západe nič nové, ktorá počas večera získala aj ďalšie tri trofeje - za výpravu, za kameru pre Jamesa Frienda a za hudbu pre Volkera Bertelmanna. Oscara za adaptovaný scenár si prevzala Sarah Polley vďaka snímke Women Talking. Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Navalny a za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora.

Oscar 2023 - prehľad víťaziek a víťazov

Najlepší film: Všetko, všade, naraz Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Brendan Fraser - Veľryba Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan - Všetko, všade, naraz Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Michelle Yeoh - Všetko, všade, naraz Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jamie Lee Curtis - Všetko, všade, naraz Réžia: Daniel Scheinert a Daniel Kwan - Všetko, všade, naraz Adaptovaný scenár: Women Talking - Sarah Polley Pôvodný scenár: Všetko, všade, naraz - Daniel Kwan a Daniel Scheinert Medzinárodný film: Na západe nič nové - Nemecko Dokumentárny film: Navalny Animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora Pôvodná filmová pieseň: Naatu Naatu - z filmu RRR Pôvodná filmová hudba: Na západe nič nové - Volker Bertelmann Kamera: Na západe nič nové - James Friend Kostýmy: Čierny Panter: Navždy Wakanda - Ruth Carter Masky: Veľryba - Adrien Morot, Judy Chin a Annemarie Bradley Strih: Všetko, všade, naraz - Paul Rogers Výprava: Na západe nič nové - Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper Zvuk: Top Gun: Maverick - Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon a Mark Taylor Vizuálne efekty: Avatar: Cesta vody - Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon a Daniel Barrett Krátky animovaný film: Chlapec, krtko, líška a kôň Krátky hraný film: An Irish Goodbye Krátky dokumentárny film: Zaklínači slonov


Zdroj: SITA.sk - Oscar 2023: Galavečer patril filmu Všetko, všade, naraz. Získal sedem zlatých sošiek (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.