Kultúra / 11. január 2019

Ples v opere 2019: fotografie, program, šaty, moderátorka, história

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) - V sobotu 12. januára sa v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave koná už 19. Ples v opere.

Dobročinné podujatie už tradične otvára plesovú sezónu na Slovensku. V tomto článku nájdete kompletné informácie o Plese v opere - veľkú galériu s fotografiami (šaty, róby, účesy), program, účinkujúcich, zahraničné hviezdy aj mená debutantov.

Ples v opere 2019 - fakty v skratke

Dátum

12. január 2019

Miesto

Historická budova Slovenského národného divadla (SND)

Počet hostí

300 párov

Cena vstupenky

Hostí na Ples v opere pozýva hostiteľ plesu písomne, doručením osobnej pozvánky. Vstupenka pre 2 osoby sa rezervuje na základe telefonickej odpovede a po úhrade sumy 500 eur.

Dress code

White tie resp. Black tie

Ples v opere 2019 - program

Nosným motívom 19. ročníka Plesu v opere je rapsódia šťastia. V programe sa predstavia umelci, z ktorých vyžaruje pozitívna energia a optimizmus. Medzi nich nepochybne patria aj operné hviezdy Eva Hornyaková a Miroslav Dvorský, ktorí budu svojimi áriami netradične sprevádzať hostí počas prvého tanečného kola novej plesovej sezóny. Súčasťou večera budú aj známe české hviezdy, sympatický a multi-talentovaný interpret Ondřej Gregor Brzobohatý a speváčka Marta Jandová. „Akákoľvek akcia, ktorá vyvoláva dobročinnú reakciu, je dôkazom existencie ľudskej humanity, ktorú sa občas nejakí nešťastní jedinci snažia svojim správaním či výrokmi popierať. Som preto rád, že môžem byť súčasťou tohto manifestu dobra,“ vyjadril sa Ondřej Gregor Brzobohatý.

Fotografie - 18. Ples v opere (rok 2018)

Zobraziť fotogalériu k článku:
18. Ples v opere 2018 – fotky Kapela Vidiek sa netradične predstaví s dvoma očarujúcimi interpretkami. „Pre hostí sme si pripravili okrem najväčších hitov aj spoločné skladby s mladými dámami Katarínou Knechtovou a Emmou Drobnou. Z čoho je samozrejme úplne jasné, že sa na ples veľmi tešíme, pretože takéto osvieženie je pre nás naozaj nevšedné,“ povedal frontman kapely Vidiek, Janko Kuric, ktorého obzvlášť teší charitatívny presah podujatia. „Dobročinný rozmer Plesu v opere vnímame veľmi pozitívne. Sme presvedčení, že toto podujatie svojim finančným príspevkom zmysluplne pomôže a v spoločnosti rozvíri tému inkluzívneho vzdelávania.“ V historickej budove SND sa pod vedením primáša Martina Sleziaka predstaví aj Ľudová hudba Lúčnice či Bigband Gustava Broma. Hostia Plesu v opere si tak budú môcť vďaka výnimočným muzikantom vychutnať a oceniť virtuozitu hudby.

Ples v opere 2019 - hviezdy zo zahraničia

Zárukou tej pravej funky zábavy budú vždy energickí Funkiez. Svoj horúci tanečný repertoár predstavia spolu so zahraničnými hosťami Ola Egbowonom a Big Johnom. „Som veľkým fanúšikom Funkiez, preto som poctený, že s nimi vystúpim. Charitatívny zámer Plesu v opere vnímam veľmi osobne, keďže 15 rokov vo svojom voľnom čase pomáham v Rakúsku znevýhodňovaným tínedžerom. Z prvej ruky tak viem, ako veľmi môžu vyzbierané peniaze deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pomôcť. Je pre mňa obrovskou poctou byť súčasťou Plesu v opere,“ vysvetlil Big John.

Fotografie - 17. Ples v opere (rok 2017)

Zobraziť fotogalériu k článku:
17. Ples v opere Veľké očakávania má aj Nigérijčan pôsobiaci v Rakúsku Ola Egbowon, ktorý je známy svojim jedinečným soulovým hlasom. „Teším sa na Ples v opere pretože milujem spoznávať nových ľudí a tiež preto, že ide o špeciálny večer, ktorý prispieva na jedinečnú vec. Kým by sme boli bez pomoci iných? Podporme spolu budúcnosť.“ Netradičný hudobný „súboj“ dvoch pódiách predvedú aj uznávané revival kapely The Backwards a Queenmania. Repertoár legendárnych skupín Beatles a Queen doplní energický večer devätnásteho dobročinného Plesu v opere.

Ples v opere 2019 - moderátorka

Úlohu moderovať 19. Ples v opere prijala aj pre jeho charitatívny rozmer herečka Lucia Hurajová, ktorá dlhodobo podporuje dobročinný zámer tohto podujatia.

Kto je Lucia Hurajová?

Lucia Hurajová vyštudovala Vysokú školu múzických umení, má doktorát z teatrológie a počas svojej kariéry si už vyskúšala aj režisérsku stoličku.

Absolvovala stáž vo Francúzsku, vďaka čomu mohla neskôr prekladať pre Vladimira Serrea, ktorý v Slovenskom národnom divadle režíroval hru Zjavenie. Stvárnila desiatky seriálových, filmových, ale aj divadelných postáv.

Jej srdcovým predstavením je tragikomická francúzska komédia Meno, kde sa predstavila v postave Anny pod režisérskou taktovkou Juraja Nvotu. Z dabingu je známy aj jej zvučný hlas.

Ples v opere sa za posledné roky etabloval ako najvýznamnejšie dobročinné podujatie na Slovensku. Každoročne poukazuje na celospoločenské problémy, ktoré si zaslúžia pozornosť širokej verejnosti. Tentokrát sa opätovne vracia k téme inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým je v mnohých prípadoch upieraná možnosť plnohodnotného štúdia a osobného rozvoja v bežných školách. „Moderovať dobročinný Ples v opere je nielen výzvou, ale aj obrovskou zodpovednosťou. Som nesmierne hrdá na to, že nielen ako herečka, ale najmä ako matka, môžem byť súčasťou podujatia, ktoré pomáha otvárať pálčivé témy a pomáhať tam, kde je to naozaj potrebné. Svoje deti chcem viesť k tomu, aby vedeli, že každý má mať rovnaké príležitosti vo vzdelávaní, preto je mi téma inkluzívneho vzdelávania nesmierne blízka,“ povedala Lucia Hurajová.

Ples v opere 2019 - debutanti

Pre mnohých hostí je účasť na Plese v opere už tradíciou. Každý ročník však prichádzajú nové významné osobnosti, ktoré sa charitatívneho podujatia zúčastňujú po prvýkrát. Medzi hosťami, ktorí na Plese v opere zažijú svoju premiéru, budú aj obľúbení slovenskí herci Matej Landl, svetová hviezda, ktorá u nás zažiarila ako lekárka Kristína v romantickom seriáli Milenky Antónia Lišková či známa komička a herečka Eva „Evelyn“ Kramerová.

Fotografie - 16. Ples v opere (rok 2016)

Zobraziť fotogalériu k článku:
16. Ples v opere Premiérovo na Ples v opere zavítajú aj popredný slovenský umelec, maliar, grafik a sochár Viktor Hulík, významný sólista Opery SND, barytonista Pavol Remenár či úspešný slovenský režisér a herec Peter Bebjak, ktorý za svoj slovensko-ukrajinský film Čiara získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch cenu za najlepšiu réžiu. Medzi hosťami budú aj úspešná módna návrhárka Lenka Sršňová, jedna z najúspešnejších slovenských modeliek a víťazka Elite Model Look Slovakia 1998 Linda Nývltová, investigatívna redaktorka TV Markíza Kristína Kövešová, ktorá je známa tým, že rieši ťažké krimitémy aj filmová producentka  Adriana Kronerová Do historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) prídu aj hudobník a člen poprednej slovenskej kapely Hex Martin Žúži, hokejový obranca a bývalý hokejový reprezentant so skúsenosťami z NHL Boris Valábik, zjazdový lyžiar a paralympijský víťaz Miroslav Haraus a prezident Asociácie Organizácií zdravotne postihnutých občanov Marek Machata či generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

Ples v opere 2019 - dobročinné poslanie

Ples v opere každoročne poukazuje na celospoločenské problémy, ktoré si zaslúžia pozornosť širokej verejnosti. Toto významné podujatie už desať rokov nesie prívlastok dobročinné. Príspevky od vzácnych hostí putovali každý rok v plnej výške na naplnenie jeho charitatívneho poslania. Na ostatnom 18. ročníku Plesu v opere podporili hostia jeho dobročinný účel rekordnou sumou 254 620 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil úctyhodných 1,8 milióna eur. „Nesmierne si vážime, že s pomocou hostí a podporovateľov Plesu v opere sa v  uplynulých rokoch podarilo na dobročinné účely vyzbierať už takmer 1,8 milióna eur. Vďaka tejto úctyhodnej sume sme mohli podporiť viaceré deficitné oblasti,“ priblížila Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere a správkyňa Nadácie Orange. Vyzbierané finančné prostriedky v plnej výške putovali na podporu Detského kardiocentra, pomohli vzniku šiestich perinatologických centier, ktoré sa špecializujú na starostlivosť o predčasne narodené detí a tiež na zlepšenie vybavenia detských kliník anestéziológie a intenzívnej medicíny. Svojou aktivitou Ples v opere významne prispel k tomu, že dnes sa v spoločnosti vie o problematike včasnej intervencie. Túto tému podujatie podporilo z výťažkov svojho 16. a 17. ročníka a taktiež sa zaslúžilo o vznik troch centier včasnej intervencie v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne. Celý výťažok 19. ročníka Plesu v opere poputuje opäť do programu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Hostia a hostky Plesu podporia tento zámer cez mimovládne neziskové organizácie Koalícia pre deti Slovensko a Nadácia pre deti Slovenska. „Podpora našich vzácnych hostí nás každý rok utvrdzuje v tom, aký hlboký zmysel má toto dobročinné podujatie. Dlhodobo sa v tejto téme angažujeme aj prostredníctvom iných projektov Nadácie Orange," povedal zástupca hostiteľa Plesu v opere, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Orange Slovensko Pavol Lančarič. Lančarič Ples v opere vníma ako dôležitý prostriedok pre získanie pozornosti verejnosti i financií na realizáciu funkčných zmien v tejto problematike.

Viac o téme: Ples v opere

Všeobecné informácie

História

Čestný plesový výbor

Moderátorky (2001 - 2019)Zdroj: Webnoviny.sk - Ples v opere 2019: fotografie, program, šaty, moderátorka, história © SITA Všetky práva vyhradené.