Kultúra / 15. máj 2021

Počas Noci múzeí a galérií svoj program po celom Slovensku predstaví 101 kultúrnych inštitúcií

        
        
        
          
        
        
        15.5.2021 (Webnoviny.sk) - Svoj program v rámci 17. ročníka podujatia Noc múzeí a galérií predstaví 101 kultúrnych inštitúcií. Ako pre médiá priblížila predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Františka Marcinová, z daného počtu sa zapojilo 72 múzeí, 15 galérií a 14 spriaznených múzejných inštitúcií, ktoré predstavia viac ako 130 expozícií. 

Program sa uskutoční prezenčne aj v online priestore. Aktualizovaný kultúrny COVID semafor ruší vo všetkých fázach podmienku testovania sa pre kultúrne podujatia.

 Ministerstvo kultúry SR na svojej webstránke vysvetlilo, že po novom sa budú kultúrne podujatia riadiť testovacou stratégiou aktuálne schváleného COVID automatu platného v danom okrese, v ktorom sa podujatie koná a s ohľadom na rizikovosť podujatia.

Zaujímavé lákadlá

Podľa Marcinovej sa ako zaujímavé javia sprístupnené nové časti múzeí, zrekonštruované pivnice v poľovníckom múzeu vo Svätom Antone, kde si návštevníci môžu pozrieť svadobné stolovanie. Dodala, že Banícke múzeum v Rožňave sprístupnilo dnes novú atrakciu v banskej železničke v banskej štôlni Alexander. V niektorých múzeách si budú môcť návštevníci vypočuť koncert alebo vidieť divadelné predstavenie.

Hybridný program

Napríklad Galéria Umelka si pripravila hybridný program, časť programu sa má uskutočniť aj naživo, ak to pandemické opatrenia dovolia. Pripravili si online seminár pre absolventov umeleckých škôl, o tom ako sa uživiť v kreatívno-kultúrnom priemysle. Tanečné predstavenie súčasného tanca „Priviazaný na kôl okamihu“ by sa mal uskutočniť naživo. Manažérka pre publicitu Slovenskej národnej galérie (SNG) Klára Hudáková uviedla, že online majú pripravený tvorivý návod pre rodiny, ktorú inšpirovali diela Erika Bindera. Pripravili tiež video výstavu k „7x7. Sedem slobodných úvah i umení“, ktorou návštevníkov prevedie Dušan Buran. SNG spustí aj nový výstavný cyklus Vo výklade, ktorý vo verejnom priestore v okne Esterházyho paláca v Bratislave vystavia vizuálne umenie, ktoré reaguje na aktuálne otázky súčasného spoločenského života. Prvé dielo vytvoril Peter Bartoš a venuje sa téme bratislavského podhradia.

Pod prezidentkinou záštitou

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy. Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. Nad 17. ročníkom prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zdroj: Webnoviny.sk - Počas Noci múzeí a galérií svoj program po celom Slovensku predstaví 101 kultúrnych inštitúcií © SITA Všetky práva vyhradené.