Veda a technika / 07. august 2019

Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná

        
        
        
          
        
        
        7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tím vedcov zo Scottish Association for Marine Science (SAMS) z mesta Oban mieri do oblasti súostrovia Špicbergy, kde plánuje využiť podvodné robotické zariadenie (AUV) na misiu, ktorá je pre ľudí príliš nebezpečná.

Člny sa k ľadovcu nemôžu priblížiť

Veria, že im nové informácie pomôžu pochopiť niektoré javy súvisiace s topením ľadovcov. Vedci sa chcú dozvedieť viac o vplyve vody z roztopeného ľadovca na proces, ktorý môže zapríčiniť padanie veľkých kusov ľadu. Robot bude zhromažďovať dáta a merať teplotu a slanosť v hĺbke približne sto metrov pod ľadovcom Kronebreen. Zariadenie ecoSUB má hmotnosť menej ako štyri kilogramy a je zhruba meter dlhé. Vedúci výpravy Mark Inall potvrdil, že pre člny je príliš nebezpečné priblížiť sa k ľadovcu pre riziko padajúceho ľadu a vysokých vĺn.

Dron vytvorí 3D mapu

"Chceme sledovať, akým spôsobom teplo v oceáne topí ľadovec, a to najmä tam, kde sa oceán stretáva s ľadovcom," dodal. "Interakcia medzi vodou z roztopeného ľadovca a morskou vodou pod ľadovcami je veľmi podceňovaná," vyhlásil. SAMS vypustí ďalej od ľadovca aj väčšie AUV na detailnejšie merania, zatiaľ čo dron sa postará o letecké zábery, ktoré použijú na vytvorenie 3D mapy.

Zdroj: Webnoviny.sk - Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná © SITA Všetky práva vyhradené.