
BANSKÁ BYSTRICA 14. mája (WebNoviny.sk) – Krajský súd v Banskej Bystrici v utorok nevyhovel prokurátorovi v prípade obžalovaného 42-ročného podnikateľa Ivana Serveja z Brezna. Prvostupňový senát uznal podnikateľa za vinného z prečinu ublíženia na zdraví a nebezpečného vyhrážania manželke, ale upustil od uloženia súhrnného trestu. Prokurátor sa odvolal a požadoval uznanie viny za zločin týrania blízkej osoby a primeraný trest. Krajský súd však označil verdikt Okresného súdu v Brezne za zákonný a návrh žalobcu zamietol.Vraj ho k činu vyprovokovala
Prokuratúra žalovala Serveja za zločin týrania manželky Evy, teda blízkej osoby. Podľa obžaloby Servej manželke poľského pôvodu, s ktorou spoločne podnikali, v rokoch 2016 a 2017 ublížil na zdraví a tiež viacerými čiastkovými konaniami ju aj týral. Okresný súd v Brezne však nezistil syndróm týranej osoby, ani dlhší časový úsek týrania. Preto uznal Serveja za vinného iba z ublíženia na zdraví spáchaného v októbri 2016 v kancelárii reštaurácie, ktorú spolu prevádzkovali. Nebezpečného vyhrážania sa dopustil v októbri 2017 a januári 2018 tiež v ich reštaurácii. Servej manželke vulgárne nadával, hrozil jej, že jej zoberie deti, papagája a vyženie ju z domu. Servej to spáchal pod vplyvom alkoholu a tvrdil, že k takému konaniu ho manželka vyprovokovala. Znalci potvrdili, že Servej nie je závislý na alkohole, ale jeho požitie spúšťa u neho agresívne správanie.Neuložili mu súhrnný trest
Prvostupňový senát v novembri 2018 uznal Serveja za vinného z ublíženia na zdraví a nebezpečného vyhrážania, ale neuložil mu súhrnný trest. Krátko predtým totiž Serveja odsúdili na jednoročný podmienečný trest za neodvedenie dane a poistného, a tento trest označil prvostupňový súd za dostatočný na nápravu obžalovaného. Odvolací senát krajského súdu sa s týmto verdiktom stotožnil a potvrdil ho. Na odvolacom konaní sa Servej nezúčastnil. Jeho matka povedala, že sa zdržuje v Španielsku a s Evou sú zatiaľ manželia.
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikateľ Ivan svoju manželku Evu týral a vulgárne jej nadával, vraj ho vyprovokovala © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

Trenčianski hasiči zachránili majetok za viac ako 660-tisíc eur, počet výjazdov v decembri stúpol

LANXESS daroval nemocniciam dezinfekciu proti koronavírusu