Slovensko / 23. jún 2022

Pojednávanie v daňovej kauze Andruskóa sa neuskutoční, dôvodom je prekážka konania na strane jedného obžalovaného

        
        
        
          
        
        
        23.6.2022 (Webnoviny.sk) - V piatok 24. júna malo na pôde Okresného súdu Bratislava V pokračovať hlavné pojednávanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Nakoniec sa však neuskutoční.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, termín v danej veci bol zákonným sudcom zrušený z dôvodu prekážky konania na strane jedného z obžalovaných. Konkrétne ide o zdravotné dôvody nezlučiteľné s účasťou na hlavnom pojednávaní.


Krátenie dane a poistného

Dvojica Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó predtým nezúčastňoval, začiatkom tohto roku však prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov. Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Andruskó súhlasil s 15-ročným trestom

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány tiež označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Zdroj: Webnoviny.sk - Pojednávanie v daňovej kauze Andruskóa sa neuskutoční, dôvodom je prekážka konania na strane jedného obžalovaného © SITA Všetky práva vyhradené.