Správy / 26. júl 2018

Popravili členov japonskej sekty, ktorá útočila nervovým plynom sarín v tokijskom metre

        
        
        
          
        
        
        TOKIO 26. júla (WebNoviny.sk) - V Japonsku popravili ďalších šiestich členov sekty, ktorá má na svedomí útok nervovým plynom v tokijskom metre z roku 1995.

Šestica patrila k trinástim členom sekty Najvyššej pravdy (Óm šinrikjó), ktorých odsúdili na trest smrti. Prvých siedmich, vrátane vodcu sekty Šóka Asaharu, popravili pred zhruba tromi týždňami. Rovnako ako nich aj týchto šesť osôb popravili vo štvrtok obesením.

Zabili niekoľko ľudí a tisícky zranili

O poprave informovala počas tlačovej konferencie ministerka spravodlivosti Jóko Kamikawa. Ako uviedla, šestica popravených systematicky spolupracovala s Asaharom a ďalšími členmi sekty na vykonaní bezprecedentne ohavného zločinu, ktorý by sa nikdy nemal zopakovať. Pri útoku nervovým plynom sarín, ktorý počas druhej svetovej vojny vyvinuli a používali nacisti pri výrobe chemických zbraní, zahynulo 13 ľudí a vyše 6000 ďalších utrpelo zranenia. Útok vykonali členovia sekty Najvyššej pravdy 20. marca 1995 v niekoľkých preplnených vozňoch metra v čase rannej špičky. Okrem veľkého útoku mali členovia sekty na svedomí aj ďalšie zločiny.

Učenie spájal s apokalypsou

Sektu založil takmer slepý Asahara v roku 1984, keď učenie budhizmu a hinduizmu pospájal s apokalyptickými víziami. Sekta mala 10-tisíc prívržencov nielen v Japonsku, ale aj v zahraničí. Patrili medzi nich aj absolventi prestížnych univerzít. V roku 2000 sa sekta premenovala na Alef a zriekla sa násilných činov, no stále je pod dohľadom polície.

Zdroj: Webnoviny.sk - Popravili členov japonskej sekty, ktorá útočila nervovým plynom sarín v tokijskom metre © SITA Všetky práva vyhradené.