22.9.2021 (Webnoviny.sk) - Celkový počet evakuovaných osôb na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku stúpol na viac ako 6 800. Úrady museli v utorok večer dostať do bezpečia približne tisícku obyvateľov dediny Todoque, do ktorej začala prúdiť láva z prebudenej sopky Cumbre Vieja. Tá na niektorých miestach dosahovala výšku až 12 metrov.
Erupcia vulkánu sa začala v nedeľu a láva odvtedy smeruje k moru. Ostrovania sa pokúšali zachrániť, čo sa dalo, predtým, než žeravá láva pohltila ich domovy. Viacerí mali na evakuáciu a zbalenie najnutnejších vecí iba hodinu. „Celý svoj život som natlačil do dodávky,“ vraví obyvateľ Todoque Javier López.
Hasiči sa tiež pokúšajú zachrániť čo najviac domov a pracujú aj v noci, aby kopali priekopy na presmerovanie toku lávy. Napriek tomu bolo dosiaľ zničených asi 320 budov, zväčša vidieckych domov. Láva momentálne pokrýva plochu 154 hektárov, pričom spustošila banánové plantáže, vinice a polia s ďalšími plodinami.
Podľa Vulkanologického inštitútu Kanárskych ostrovov by erupcia sopky a jej následky mohla trvať až 84 dní. Pri stanovení tejto prognózy vychádzal z dĺžky predchádzajúcich erupcií na Kanárskych ostrovoch.
Život vo zvyšných častiach ostrova La Palma, ktorý je zhruba 35 kilometrov dlhý a v najširšom mieste asi 20 kilometrov široký, do značnej miery nebol ovplyvnený sopečnými erupciami. Letecká doprava funguje normálne a na ostrov napriek vyčíňaniu vulkánu naďalej prichádzajú turisti.
Zdroj: Webnoviny.sk - Prebudená sopka na ostrove La Palma už z domovov vyhnala takmer 7-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:
Warning: getimagesize(https://cdn.webnoviny.sk/sites/34/2019/10/putin-3-676x475.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 212
Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 213
Rusko nechce dovoliť šírenie informácií o vojne na Ukrajine za každú cenu, schválilo zákon o 15-ročných trestoch
Ak Kyjev príde o východoukrajinské regióny, vojna tak skoro neskončí a zmení sa na zamrznutý konflikt
