
18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odpustila časť trestu 28-ročnému mužovi, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Muž bol odsúdený na 10 rokov a päť mesiacov odňatia slobody a viac ako polovicu trestu si už odpykal. Hlava štátu pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval.Najskôr len podmienka
Pri jej rozhodnutí zavážilo aj to, že muž vykonal dostatočne dlhý trest vzhľadom na spoločenskú nebezpečnosť svojho konania. Ako uviedol hovorca, odsúdený môže po prepustení z výkonu trestu výrazne pomôcť svojej rodine, keďže jeho rodičia trpia ochoreniami vyžadujúcimi si aj hospitalizáciu a jeho sestra je onkologickou pacientkou. Omilostený muž bol najskôr odsúdený v roku 2014 na podmienečný trest odňatia slobody vo výmere tri roky. Trest bol neskôr premenený na nepodmienečný, pretože v roku 2016 ho opakovane odsúdili za rovnaký trestný čin. Súd mu uložil trest odňatia slobody vo výmere sedem rokov a päť mesiacov. Spolu tak mal byť vo väzení 10 rokov a päť mesiacov.Díleri a konzumenti
Vo väzení je už viac ako päť rokov a jeho hodnotenia z ústavu na výkon trestu odňatia slobody sú pozitívne. Hlava štátu odpustila mužovi z trestu sedem rokov a päť mesiacov jeho nevykonaný zvyšok a zároveň mu odpustila súdom premenený trojročný trest odňatia slobody. „Prezidentka Slovenskej republiky sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať, avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami. Trestný zákon v súčasnej podobe však takéto rozlíšenie nezohľadňuje dostatočne,“ uviedol v mene prezidentky Strižinec.
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová omilostila muža, ktorý sedel vo väzení za držanie marihuany © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

Mečiar označil otázky o únose za idiotské, na kúpu vily Elektra si vraj požičal

Foto: Policajti v poslednej chvíli zachránili 61-ročného muža, ktorého takmer zrazil vlak