Ekonomika / 04. júl 2018

Priemerný úrok na poskytnutých úveroch na bývanie sa dostal na nový rekord

                
                
                
                    
                
                
                BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) - Priemerná úroková sadzba na poskytnutých úveroch na bývanie sa v máji dostala na 1,46 %.

Podľa vyjadrení spoločnosti Fincentrum je to nový rekord. Klienti bánk si za mesiac požičali viac ako 820 mil. eur. “Očakávame, že júnové čísla budú tiež veľmi vysoké. Klienti sa pred novými opatreniami zo strany Národnej banky Slovenska predzásobili. Čas schvaľovania žiadostí sa opäť citeľne predĺžil,” povedal analytik Fincentra Peter Világi.

Rekordný december

Situácia vyzerala podobne aj v decembri minulého roka, kedy klienti využívali poslednú šancu na získanie hypotéky pre mladých ešte s pôvodnými a podľa analytika výhodnejšími podmienkami. Vtedy banky za mesiac poskytli vyše 826 mil. eur, čo je najvyššia suma od júna 2016. “Zaujímavé bude sledovať, čo prinesie jeseň. Predpokladáme, že financovanie od 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti budú banky postupne zdražovať. Na druhej strane sa možno niektorá z inštitúcií opäť pokúsi zabojovať v oblasti refinančných úverov, keďže v tejto oblasti prísnejšie podmienky NBS neplatia,” uviedol Világi.

Úverový strop

Nové opatrenia Národnej banky Slovenska platné od 1. júla majú obmedziť tempo rastu zadlžovania slovenských domácností, ktoré je najvyššie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Centrálna banka zaviedla úverový strop k celkovej výške disponibilných príjmov domácnosti. Väčšina klientov si tak nebude môcť požičať viac ako osemnásobok svojho ročného príjmu. Zároveň sa zvýšila príjmová rezerva, ktorá klientovi musí zostať po odpočítaní výdavkov z 15 na 20 %. Financovanie nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti už banky neposkytujú. A postupne sa budú viac obmedzovať aj 80-percentné hypotéky. Krokom Národnej banky Slovenska sa podľa analytika nedá nič vyčítať. “Sú potrebné na udržanie finančnej stability bankového sektora. Avšak aj v súvislosti s pripravovanými zmenami v systéme stavebného sporenia sa bývanie stane najmä pre mladých ľudí menej dostupné. Čo by opäť nemusel byť problém, keby mali alternatívu v podobe nájomného bývania, ktoré na Slovensku prakticky neexistuje,” dodal Világi.

Zdroj: Webnoviny.sk - Priemerný úrok na poskytnutých úveroch na bývanie sa dostal na nový rekord © SITA Všetky práva vyhradené.