
13.2.2023 (SITA.sk) - Ruskí okupanti na Ukrajine zámerne vypúšťajú vodnú nádrž Kachovka v Chersonskej oblasti. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú vicepremiérku a ministerku pre reintegráciu dočasne okupovaných území Irynu Vereščukovú. Nádrž dosiahla najnižší stav hladiny za tri desaťročia. „Toto je ekocída. Okupanti vypúšťajú vodnú nádrž Kachovka. Je to hrozba pre životné prostredie, zásobovanie vodou a poľnohospodárstvo v Zaporižžskej a Chersonskej oblasti,“ povedala Vereščuková.Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vodná nádrž Kachovka predstavuje zdroj chladenia pre neďalekú Zaporižžskú jadrovú elektráreň okupovanú Rusmi. „Aj keď znížená hladina vody nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre jadrovú bezpečnosť a ochranu, môže vyvolať obavy, ak to bude pokračovať,“ uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Zdroj: SITA.sk - Rusi úmyselne vypúšťajú vodnú nádrž Kachovka v Chersonskej oblasti, tvrdia Ukrajinci © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

Americká dôchodkyňa zastrelila svojho syna, chcel ju odviesť do zariadenia pre seniorov

Tvrdý lockdown vo Veľkej Británii sa rozšíril na ďalších šesť miliónov obyvateľov