Svet / 17. november 2023

Ruské ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na súd, chce označiť LGBTQ „hnutie“ za extrémistické

        
        
        
          
        
        
        17.11.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok podalo žalobu na najvyššom súde, aby postavilo „medzinárodné verejné hnutieLGBTQ mimo zákon ako extrémistické.

Ministerstvo v online vyhlásení o žalobe uviedlo, že úrady identifikovali „znaky a prejavy extrémistickej povahy“ v „činnostiach LGBT hnutia aktívneho“ v Rusku, vrátane „podnecovania sociálnych a náboženských nezhôd“. Pojednávanie o žalobe by sa malo odohrať 30. novembra.

Krok ministerstva je najnovšou ostrou ranou proti už sužovanej komunite LGBTQ v čoraz konzervatívnejšej krajine. Zatiaľ nie je jasné, čo presne by označenie znamenalo pre LGBTQ ľudí v Rusku, ak by sa súd postavil na stranu ministerstva spravodlivosti.

Žaloba je však dosiaľ najdrastickejší krok v záťahu ruských orgánov voči právam LGBTQ ľudí za Vladimira Putina, ktorý z „tradičných rodinných hodnôt“ urobil základný kameň svojej vlády. 
        

Zdroj: SITA.sk - Ruské ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na súd, chce označiť LGBTQ „hnutie“ za extrémistické © SITA Všetky práva vyhradené.