Svet / 14. jún 2018

Severná a Južná Kórea sa opäť zišli za rokovacím stolom, chcú zmierniť napätie na hraniciach

        
        
        
          
        
        
        WASHINGTON 14. júna (WebNoviny.sk) - Delegácie Severnej a Južnej Kórey sa stretli v pohraničnej obci Pchanmundžom na zriedkavých rokovaniach o zmiernení napätia na prísne strážených hraniciach.

Stalo sa tak dva dni po historickom summite medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure. Je možné, že zástupcovia Severu budú počas štvrtkových rozhovorov žiadať od Juhu pevný záväzok, že zastaví spoločné vojenské cvičenia so Spojenými štátmi.


Trump po utorkovom stretnutí s Kimom uviedol, že každoročné manévre zastavia. Kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina reagovala, že sa snaží bližšie zistiť Trumpove zámery.

Ministerstvo obrany v Soule uviedlo, že štvrtkové rokovania sa budú týkať implementácie dohôd z predchádzajúceho summitu medzi Kimom a juhokórejským prezidentom Munom. V rámci nich sa obe strany dohodli na znížení vojenského napätia a eliminácii vojnovej hrozby. Rokovania na úrovni generálov sú prvými svojho druhu od decembra 2007. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Severná a Južná Kórea sa opäť zišli za rokovacím stolom, chcú zmierniť napätie na hraniciach © SITA Všetky práva vyhradené.