Svet / 14. jún 2018

Spojené štáty neuvoľnia sankcie voči Severnej Kórei pokiaľ krajina nesplní zásadnú podmienku

        
        
        
          
        
        
        SOUL 14. júna (WebNoviny.sk) - Spojené štáty neuvoľnia žiadne zo sankcií uvalených na Severnú Kóreu, kým nedôjde k "úplnej denuklearizácii" krajiny. Uviedol to šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

Vyjadril sa tak na tlačovej konferencii v Soule, na ktorej vystúpil spolu so svojím juhokórejským aj japonským rezortným kolegom. Zopakoval, že Pchjongjang sa zaviazal vzdať svojho jadrového programu.


Tlačová konferencia nasledovala dva dni po historickom summite amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure. Pompeo následne odcestoval do Južnej Kórey, aby informoval amerických spojencov o podpísanej dohode.

"Veríme, že Kim Čong-un rozumie naliehavosti (denuklearizácie). Že to musíme spraviť rýchlo," podotkol.

Kim a Trump podpísali 12. júna dohodu, ktorá má viesť k denuklearizácii Kórejského polostrova. Dokument však vyvolal vlnu kritiky, keďže v ňom chýbajú detaily o tom kedy a ako sa Pchjongjang vzdá svojich jadrových zbraní. Pompeo už v stredu uviedol, že Spojené štáty dúfajú vo "veľké odzbrojenie" Severnej Kórey do konca roka 2020. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty neuvoľnia sankcie voči Severnej Kórei pokiaľ krajina nesplní zásadnú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.