
24.10.2019 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty s definitívnou platnosťou odstúpia od parížskej klimatickej dohody. Potvrdil to americký prezident Donald Trump. Oznámenie prišlo v rámci jeho prejavu na energetickej konferencii v Pittsburghu. Trump v prejave označil dohodu za zlú a dodal, že jeho politika týkajúca sa podpory fosílnych palív spravila z USA energetickú superveľmoc. Najskorším termínom pre oficiálne odštartovanie procesu odstúpenia od dohody je 4. november. Krok vstúpi do platnosti o rok neskôr, teda deň po amerických prezidentských voľbách, za predpokladu, že Trump voľby vyhrá. Parížsku klimatickú dohodu podporilo v roku 2015 viac ako 190 krajín sveta. Ide o iniciatívu Organizácie Spojených národov (OSN) spojiť svet v boji proti klimatickým zmenám. Dohoda, ktorú podpísal exprezident Barack Obama, zaväzuje Spojené štáty znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2025 o 26 až 28 percent pod úroveň z roku 2005.
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody, podľa Trumpa je zlá © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

Najväčším nepriateľom demokracie je ľahostajnosť, povedal prezident Pavel pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu (foto)

Ukrajinci upevňujú svoje postavenie, vytlačili „zakorenené“ ruské sily z pozícií južne od Andrijivky