Kultúra / 09. marec 2019

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici odhaľuje tajomstvá ukryté pod hladinou

        
        
        
          
        
        
        BANSKÁ BYSTRICA 9. marca (WebNoviny.sk) – Krásy a tajomstvá ukryté pod vodnou hladinou predstavuje najnovšia výstava Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici.

V Tihányiovskom kaštieli nájdu návštevníci pohľady na slovenské bystriny, jazerá, rieky a ich obyvateľov, ale aj ekologické problémy, ktoré sa týkajú našich vôd. Ako pre agentúru SITA uviedla PR manažérka SSM Martina Saktorová, milovníci prírody, ktorých zaujíma tajomný svet pod vodnou hladinou, môžu expozíciu navštíviť do 2. júna.

Návštevníci sa ocitnú pod hladinou

Výstava prezentuje unikátne zbierky predmetov a fotografií, ktoré priblížia magický život v tečúcich i stojatých vodách. „Vďaka autentickým preparátom sladkovodných rýb z dielne uznávaného preparátora Milana Žiaka, ktorý vlastní jednu z najväčších súkromných zbierok preparovaných rýb na Slovensku, sa návštevníci ako lusknutím prsta ocitnú pod hladinou (ne)spútaných slovenských riek,“ dodala zoologička a kurátorka výstavy Katarína Dvořáčková. Snímky českého fotografa a potápača Viktora Vrbovského, ktoré zachytávajú detaily rýb, obojživelníkov a bezstavovcov v ich prirodzenom prostredí, dotvoria predstavu o jedinečnom spôsobe života vodných obyvateľov.

Slovenské vodné toky ohrozuje výstavba

Ďalším rozmerom výstavy Tajomstvá pod hladinou, ako aj každodennej práce prírodovedcov z Tihányiovského kaštieľa, je poukázať na narastajúce ekologické problémy. Slovenské vodné toky čoraz viac ohrozuje najmä výstavba veľkých a malých vodných elektrární, znečisťovanie vôd tuhým aj kvapalným odpadom, migračné bariéry na tokoch, plytvanie pitnou a úžitkovou vodou či strácanie zásob podzemnej vody. „V rámci environmentálnej výchovy sa snažíme pôsobiť na deti už od útleho veku, od materských, cez základné až po stredné a vysoké školy. Našou prioritou je vysvetliť mladým ľuďom, že problematika čistej vody v našich riekach a jazerách sa týka každého z nás,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

V audiovizuálnej sále sa premietajú filmy

Výstavu obohatí aj unikátna zbierka známok Poštového múzea, na ktorých sú vyobrazené živočíchy žijúce vo vodnom prostredí alebo v jeho blízkosti. Záujemcovia o podrobnejšiu prehliadku expozície môžu prísť vo štvrtok 11. apríla o 16:00 a absolvovať ju s výkladom samotnej kurátorky. Prírodovedné oddelenie SSM v Banskej Bystrici vzniklo v roku 1972 a od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa v miestnej časti Banskej Bystrice v Radvani. Múzeum pre verejnosť okrem možnosti navštíviť stálu prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska pravidelne pripravuje vlastné odborné výstavy. V audiovizuálnej sále múzea sa premietajú filmy pre žiakov a študentov, uskutočňujú sa prednášky, špecializované semináre pre učiteľov, premietanie diapásiem a diskusie na rôzne témy týkajúce sa problémov ochrany prírody.

Zdroj: Webnoviny.sk - Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici odhaľuje tajomstvá ukryté pod hladinou © SITA Všetky práva vyhradené.