
HUMENNÉ 4. februára (WebNoviny.sk) - Vihorlatské múzeum v Humennom pripravilo v pondelok v rámci zážitkového vyučovania na múzejnej pôde dokumentačno-literárne stretnutie so životom a dielom Ladislava Grosmana pre stredoškolskú mládež. Stalo sa tak pri príležitosti 98. výročia narodenia tohto humenského rodáka, scenáristu, publicistu a vysokoškolského pedagóga.Výročie narodenia
Ako agentúru SITA informovala Jana Fedičová z Vihorlatského múzea v Humennom, súčasťou programu pod názvom Ladislav Grosman ži(je)l v Humennom boli ukážky z literárnych diel autora filmu Obchod na korze a ukážky diel o samotnom autorovi. Lektorkou podujatia bola Anna Šimkuličová, spoluautorka knihy o Ladislavovi Grosmanovi Zvečnené v slzách a pote tváre. „Podujatie v deň 98. výročia narodenia Ladislava Grosmana je spomienkou na slávneho humenského rodáka, autora scenára k filmu Obchod na korze, jeho literárnemu odkazu pre budúce generácie i vzťahu k rodnému mestu,“ pripomenula Fedičová s tým, že 21. januára tohto roka uplynulo 38 rokov od jeho úmrtia.Oscar za najlepší cudzojazyčný film
Ladislav Grosman je autorom viacerých prozaických diel, noviel a poviedok, ktoré čerpajú zo života východoslovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Knižne autorovi vyšli novela Obchod na korze, zbierka krátkych próz Nevesta, zbierka poviedok Hlavou proti múru a zbierka próz Z pekla šťastie. Poviedka Pasca a novela Obchod na korze sa stali predlohou k filmu Obchod na korze, ktorý v roku 1966 americká Akadémia filmových umení a vied ocenila Oscarom za najlepší cudzojazyčný film. Spomienkou na slávneho rodáka je v Humennom Sieň rodákov, ktorá uchováva autorom darované osobné zápisky a písacie pero. V meste boli na budove pošty na Námestí slobody, kde sa pôvodne nachádzal filmovo spracovaný obchod s galantérnym tovarom, osadené pamätné tabule.
Zdroj: Webnoviny.sk - Študentom v Humennom predstavili život a dielo Ladislava Grosmana, autora novely Obchod na korze © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:

OĽaNO: Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta SaS a nič sa na tom nezmení
Warning: getimagesize(https://cdn.webnoviny.sk/sites/34/2022/05/282023534_383153340507628_5729470789903470140_n-e1653644362421-676x347.jpeg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 212
Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 213

Andrassy sľubuje, že bude pracovať v prospech verejnosti. Ak budú politici brať kritiku ako útok, tak osobný vzťah skončí (video)