Slovensko / 13. september 2018

Svedkovia v kauze zločineckej skupiny Sátorovci vypovedali pred súdom, obžalovaný je aj expolicajt

        
        
        
          
        
        
        BANSKÁ BYSTRICA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Výsluchom svedkov pokračovalo v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou zvanou „sátorovci“ po nútenej prestávke pre zdravotné problémy predsedu senátu. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vypovedalo šesť svedkov, medzi nimi aj Sátorova manželka Denisa.

Vedela o aktivitách manžela

Manželka zavraždeného Sátora poznala všetkých obžalovaných. Uviedla, že Sátor chodil ozbrojený. Kontakt s ním mala aj po tom, ako sa rozviedli, cez obžalovaného Čontyho. Vedela o činnosti skupiny i o jej spolupráci s políciou, odkiaľ mali prevažne informácie o domových prehliadkach. Obžalovaného expolicajta Borisa D., ktorý mal kontakt so skupinou cez Andora Reisza, poznala iba z médií a vraj mal prezývku Nosatý. Z rozhovorov Sátora s kumpánmi počula o deľbe peňazí, ale detaily nepoznala. Sátor jej údajne povedal, že ak sa mu niečo stane, nemusí mať obavy o finančné zabezpečenie. Okolnosti okolo jeho zmiznutia ani vraždy nepozná.

Sátora považoval za nebezpečného

Ako svedok vypovedal aj bývalý policajt, ktorý poznal Sátora a ďalších členov gangu vrátane obžalovaných zo svojej pracovnej činnosti. Sátora považoval za nebezpečného a mal z neho strach. Vraj mu Sátor ukazoval preukaz príslušníka Slovenskej informačnej služby. O prepojení obžalovaného expolicajta Borisa D. na gang nevedel. Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich dvaja sú na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznal iba 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi.

Vojna gangov

Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Proces prebieha bez účasti Čontyho, ktorý požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili v decembri 2010 na farme Lehela Horvátha v Čótfe. Jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom Pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Pojednávanie pokračuje 3. októbra výsluchom ďalších svedkov.

Zdroj: Webnoviny.sk - Svedkovia v kauze zločineckej skupiny Sátorovci vypovedali pred súdom, obžalovaný je aj expolicajt © SITA Všetky práva vyhradené.