Svet / 21. október 2019

Teherán poslal Washingtonu zoznam väzňov na výmenu, Zaríf dúfa aj v prepustenie iránskeho vedca

        
        
        
          
        
        
        21.10.2019 (Webnoviny.sk) - Irán poslal Washingtonu zoznam osôb, ktoré požaduje prepustiť v rámci Teheránom navrhovanej výmeny väzňov so Spojenými štátmi a západnými krajinami. V pondelok o tom informoval hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Musáví.

Irán podľa neho vyvinul úsilie o prepustenie svojich občanov, ktorí sú zadržiavaní pre "nepodložené" obvinenia z obchádzania jednostranných sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán. Teherán zas zadržiava niekoľko osôb s dvojitým občianstvom, teda iránskym a niektorej zo západných krajín. Konkrétne mená Musáví neuviedol.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyjadril nádej, že bude "čoskoro počuť dobré správy" o prepustení iránskeho vedca Masúda Solejmániho, ktorého americké úrady zatli minulý rok na základe obvinení, že porušil obchodné sankcie, keď sa pokúsil priniesť do Iránu biologický materiál. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Teherán poslal Washingtonu zoznam väzňov na výmenu, Zaríf dúfa aj v prepustenie iránskeho vedca © SITA Všetky práva vyhradené.