Zdravie / 14. júl 2020

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred týmito škodlivými výrobkami, môžu byť aj na Slovensku

        
        
        
          
        
        
        14.7.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVO) upozorňuje na päť kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili výstražnému systému Rapex kontrolne orgány v Nemecku, Írsku a v Litve. Hygienici upozorňujú, že výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval Marek Eliáš z ÚVO.

Ide o výrobky na bielenie pokožky značky Bio Claire, výrobnej dávky FAB:05/18 EXP: 05/21 1003052 ´R´ z Pobrežia Slonoviny a značky Bronz Tone Gandour, výrobnej dávky: FAB:07/18 EXP: 07/21 1004087 ’L’ zo Spojeného kráľovstva. Vo výrobkoch sa vo väčšom množstve nachádza látka kojic acid. Výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky.

Nebezpečné farby na vlasy

Do systému Rapex tiež nahlásili farby na vlasy značky Fitocosmetic, výrobnej dávky: Lot: 23.10.2018-1-22 z Ruskej federácie. Farba prekračuje koncentračné limity pre látky butyl-4-hydroxybenzoát. Ďalej upozorňujú na farbu značky Gama, výrobnej dávky Lot Number: L 180804, Lot Number: L 181025 a Lot Number: L 190827 z Indie. Tá prekračuje povolený limit pre aeróbne mezofilné baktérie, kvasinky a plesne. V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie.

V rozpore s nariadením europarlamentu

Hygienici upozorňujú aj na sprej na vlasy značky MessHead, výrobnej dávky 22260 vyrobený v Spojenom kráľovstve. V uvedenom nezmývateľnom výrobku sa nachádza zmes látok– Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone. Táto zmes látok je povolená len do zmývateľných výrobkov a môžu spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Výrobky sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Zdroj: Webnoviny.sk - Úrad verejného zdravotníctva varuje pred týmito škodlivými výrobkami, môžu byť aj na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.