Veda a technika / 27. apríl 2018

Vedci búrajú mýty. Extrémne výkony podľa nich neznižujú imunitu, ale ju posilňujú

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) - Až doposiaľ sa bralo za hotovú vec, že extrémne výkony v rámci vytrvalostných športov, napríklad zabehnutie maratónu, znižujú imunitu a bezprostredne po takýchto výkonoch je športovec náchylnejší na ochorenia ako chrípka či prechladnutie.

Týmto názorom sa dlhé desaťročia riadili tréneri, športoví lekári, športovci aj ich matky. Podľa najnovšej štúdie britských vedcov bol však tento názor nesprávny, píše BBC. Extrémne výkony podľa tejto štúdie naopak skôr posilňujú ako oslabujú imunitu.

Tvrdenia športovcov zrejme neodrážali realitu

BBC uvádza, že teóriu o väčšej náchylnosti na rôzne ochorenia po absolvovaní extrémneho výkonu podporovali aj doterajšie vedecké štúdie. Robilo sa ich od 80. rokov minulého storočia viacero, a všetky sa plus-mínus zhodovali napríklad v tom, že maratónci alebo ultramaratónci boli v prvých dňoch aj týždňoch po závode nachladnutí častejšie, ako ich "nešportujúci" rodinní príslušníci, prípadne v porovnaní s priemernou populáciou. Tím imunológov z University of Bath, ktorému vyšli opačné výsledky, prišiel podľa BBC aj na dôvod nesúladu medzi doterajšími a tou aktuálnou štúdiou. Vždy doteraz boli totiž podľa britských vedcov údaje o chorobách športovcov postavené na tvrdeniach samotných športovcov, ktoré však zrejme neodrážali realitu.

Nesprávne posudzovali pocity

Vedci z University of Bath sa domnievajú, že športovci po absolvovaní extrémnych výkonov jednoducho len nesprávne posudzovali svoje pocity prameniace čiastočne z vyčerpania a uvádzali, že sú chorí, aj keď neboli. Podľa aktuálnej štúdie sa to deje veľmi často - z maratóncov, ktorí hovorili, že sú prechladnutí, bol v skutočnosti prechladnutý len každý tretí. Všetko podľa vedcov naopak nasvedčuje tomu, že dlhotrvajúci náročný športový výkon imunitu organizmu zlepšuje.

Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci búrajú mýty. Extrémne výkony podľa nich neznižujú imunitu, ale ju posilňujú © SITA Všetky práva vyhradené.