Kultúra / 08. október 2018

Vo veku 98 rokov zomrela Štefánia Hulmanová, dlhoročná sólistka Opery SND

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) - Vo veku 98 rokov zomrela dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND) Štefánia Hulmanová. Posledná rozlúčka s umelkyňou bude v stredu 10. októbra o 11:15 v bratislavskom Krematóriu.

Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, v Štefánii Hulmanovej stráca slovenská kultúra jednu z vynikajúcich operných interpretiek, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o umelecké formovanie našej prvej národnej scény.

Štefánia Hulmanová

Študovala spev na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave. V tom istom čase bola aj členkou zboru Opery SND, neskôr pôsobila ako sólistka Opery Štátneho divadla v Košiciach. V rokoch 1951 až 1979 sa profilovala ako jedna z výrazných umeleckých osobností sólistického súboru Opery SND. Naturelu jej mäkkého mladodramatického sopránu vyhovovali predovšetkým roly zo slovanského a slovenského repertoáru ako Mařenka (Predaná nevesta), Vendulka (Hubička), Hanči (Psohlavci), Jenůfa (Její pastorkyňa), Jitka (Dalibor), Halka, Jaroslavna (Knieža Igor), Katrena (Krútňava), Milka (Juro Jánošík), Katka (Beg Bajazid) či Milena (Svätopluk). Ako výrazná predstaviteľka sa však uplatnila aj v ďalších úlohách ako Grófka - Figarova svadba, Aida, Santuzza - Sedliacka česť, Alžbeta - Don Carlos, Leonora - Trubadúr, Desdemona - Othello a ďalšie. V Opere SND stvárňovala takmer celé desaťročie bez alternácie Floriu Toscu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 98 rokov zomrela Štefánia Hulmanová, dlhoročná sólistka Opery SND © SITA Všetky práva vyhradené.