Zdravie / 06. marec 2019

Za syndrómom zlomeného srdca je mozog, podľa vedcov svoju úlohu hrá myseľ v reakcii na stres

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Smutná udalosť v živote môže viesť k poškodeniu srdca a na príčine je mozog. Švajčiarski vedci pozorovali ľudí so zriedkavým a neobvyklým stavom nazývaným syndróm zlomeného srdca.

Stresujúca a emotívna udalosť

K oslabeniu a zlyhávaniu srdca dochádza náhle, často po stresujúcej a emotívnej udalosti ako napríklad strata blízkej osoby. Ide o málo prebádanú oblasť, podľa odborného časopisu European Heart Journal svoju úlohu hrá myseľ reagujúca na stres. Syndróm zlomeného srdca, známy tiež ako takotsubo syndróm - referujúc na tvar srdca u ľudí s týmto stavom, ktorý pripomína japonskú nádobu - môže spôsobiť šok. Odlišuje sa od zlyhania srdca, ktoré spôsobuje upchatie cievy, má však rovnaké príznaky vrátane dýchavičnosti a bolesti hrudníka.

Stav môže viesť k úmrtiu

Spúšťačom je často nešťastná udalosť, avšak spojitosť môže mať aj udalosť veľmi vzrušujúca ako svadba alebo nové zamestnanie. Môže to byť dočasný stav, keď sa srdcový sval zotaví v priebehu niekoľkých dní, týždňov alebo mesiacov, no v niektorých prípadoch môže viesť až k úmrtiu. Podľa odhadov môže syndróm zlomeného srdca iba vo Veľkej Británii postihnúť ročne približne dva a pol tisíc ľudí. Presná príčina zatiaľ nie je známa, podľa odborníkov však môže ísť o zvýšenú hladinu stresových hormónov ako adrenalín.

Zdroj: Webnoviny.sk - Za syndrómom zlomeného srdca je mozog, podľa vedcov svoju úlohu hrá myseľ v reakcii na stres © SITA Všetky práva vyhradené.