Kultúra / 04. október 2020

Zakladateľ Berlinale bol súčasťou nacistickej mašinérie, Alfred Bauer svoju minulosť tajil

        
        
        
          
        
        
        4.10.2020 (Webnoviny.sk) - Berlínsky medzinárodný filmový festival tento týždeň prostredníctvom oficiálnej stránky publikoval štúdiu, ktorá poukazuje na významné pôsobenie zakladateľa a dlhoročného riaditeľa tohto podujatia v nacistickom propagandistickom aparáte.

Alfred Bauer (1911-1986), ktorý riadil festival "Berlinale" v období rokov 1951-1976, bol predtým vysokopostaveným funkcionárom filmovej správy Tretej ríše.

Požiadali o nezávislé vyšetrovanie

Minister propagandy Joseph Goebbels vytvoril túto organizáciu v roku 1942, aby dohliadala na filmovú produkciu. Bauer mal svojou prítomnosťou prispieť k fungovaniu, stabilizácii a legitimizácii nacistického režimu, uvádza sa na webe festivalu. Tieto skutočnosti, ktoré Bauer dlhé roky tajil, sa prvýkrát objavili v článku týždenníka Die Zeit vlani v januári. Spomenuté historické fakty viedli organizátorov Berlinale k tomu, že jedna z hlavných cien už nebude pomenovaná po bývalom riaditeľovi podujatia. Požiadali tiež mníchovský Inštitút pre súčasné dejiny (IfZ) o nezávislé vyšetrovanie.

Bauer sa snažil zahladiť stopy

Bauer podľa historikov zohrával kľúčovú úlohu pri sledovaní hercov, producentov a ďalších členov filmového priemyslu. Po druhej svetovej vojne sa snažil zahladiť všetky stopy svojej nacistickej minulosti. Spojeneckým vyšetrovateľom dokonca povedal, že patril k oponentom nacistického režimu. "Bauer sa javí ako jeden z mnohých nemeckých kultúrnych predstaviteľov, ktorí dokázali zamiesť svoju nacistickú minulosť pod koberec a plynulo pokračovať v kariére po páde Adolfa Hitlera," povedala vedúca predstaviteľka Berlinale Mariette Rissenbeeková. Berlinale patrí spoločne s podujatiami v Cannes a Benátkach medzi najlepšie európske filmové festivaly.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zakladateľ Berlinale bol súčasťou nacistickej mašinérie, Alfred Bauer svoju minulosť tajil © SITA Všetky práva vyhradené.